Dieta 5 na 2 ma różne opinie – od entuzjastycznych po bardzo krytyczne, bo chociaż pomaga niektórym pozbyć się paru kilogramów nadwagi, wymaga też głodzenia się przez dwa dni w tygodniu, co przecież z reguły odradzają dietetycy. Na czym polega dieta 5 na 2 i czy warto ją stosować?

Popularyzatorem tego programu dietetycznego jest Brytyjczyk Michael Mosley. Dietę określa się jako „5:2”, ponieważ zakłada “normalne” jedzenie przez 5 dni w tygodniu, natomiast 2 dni wymagają prowadzenia głodówki – kobiety mogą spożywać nie więcej niż 500 kcal, mężczyźni – 600 kcal na dobę, czyli w przybliżeniu 25% zapotrzebowania energetycznego.

Dla wielu osób przestrzeganie podobnych zasad jest prostsze niż pilnowanie diety każdego dnia. Dni „głodówki” możesz wybrać według własnych upodobań, jednak ważne, aby nie były to dni po sobie następujące – pomiędzy nimi musi być minimum jeden dzień w trakcie którego jesz według całkowitego zapotrzebowania.

Proponowanym scenariuszem jest przeprowadzenie postów w każdy poniedziałek i czwartek, kiedy należy zjeść 2 lub 3 małe posiłki. Co ważne – podczas pozostałych tygodnia musisz jeść zdrowo i lekko.

Dni poza postem nie oznaczają, że możesz jeść co chcesz ile chcesz, bo zamiast schudnąć, przytyjesz. Przestrzegaj zwykłych zasad zdrowego jadłospisu.

Dieta 5 na 2 – efekty

Nie ma zbyt wielu badań na temat programu dietetycznego Mosleya, natomiast są dowody na to, że „okresowy post” może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Na przykład jedne z obserwacji wykazały, że stabilizuje poziom insuliny we krwi oraz wrażliwość organizmu na jej działanie (w ramach wyjaśnienia – wysoki poziom insuliny we krwi sprzyja nadwadze i otyłości).

Spadek masy ciała u osób stosujących dietę Michaela Mosleya jest zbliżony do tego, rejestrowanego przy przestrzeganiu diety niskoenergetycznej. Obserwacje przeprowadzone z udziałem osób stosujących dietę opartą na zasadach 4:3 wykazały natomiast, że pomogła im ona zredukować insuliooporność (obniżona wrażliwość organizmu na działanie insuliny), objawy astmy i sezonowej alergii, arytmię serca, a nawet uderzenia gorąca i inne nieprzyjemne symptomy związane z menopauzą.

Inne badania wykazały także, że u osób stosujące tę dietę obniżył się m.in. poziom trójglicerydów, „złego” cholesterolu LDL oraz CRP (białko fazy ostrej), czyli wskaźnika toczącego się w organizmie stanu zapalnego. (1)

Dieta 5 na 2 – przepisy

Problemem dla niektórych osób, decydujących się na dietę 5 na 2 jest brak pomysłów na posiłki, które zawierają tak niewielką ilość energii, jakiej należy dostarczać w dni postu. Istnieje jednak wiele produktów zawierających bardzo mało kalorii – przede wszystkim warzywa. Natomiast chudy nabiał, mięso i ryby będą idealnym dodatkiem do warzyw, który zapobiegnie nadmiernemu apetytowi.

Pomysły na posiłki/przekąski:

  • jogurt naturalny (kubek – 150 g) z kilkoma truskawkami – ok. 120 kcal,
  • 3 plastry białego sera bez tłuszczu (90-100 g) – ok. 100 kcal,
  • grejpfrut – ok. 100 kcal,
  • sałatka z kilku liści sałaty, jajka ugotowanego na twardo, pomidora i szczypiorku – ok. 150 kcal,
  • grillowany filet z dorsza (200 g) podany na sałacie z rzodkiewkami i pietruszką – ok. 200 kcal,
  • zupa warzywna na beztłuszczowym rosole, zabielona jogurtem naturalnym,
  • kalafior gotowany na parze przyprawione curry (400 g – ok. 100 kcal).

Czy warto skusić się na wypróbowanie diety 5 na 2? Są tacy, dla których jest idealnym rozwiązaniem, niestety dla innych nawet jednodniowa głodówka to prawdziwa katorga, która skutkuje złym samopoczuciem fizycznym i psychicznym.

Jeśli czujesz się wtedy bardzo źle, masz zawroty głowy, trudności z koncentracją przeszkadzają Ci w skupieniu się na pracy – przemyśl, czy jednak nie lepiej po prostu zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Skuteczność gwarantowana.

 Źródło:

  1. Bjarnadottir A. The Beginner’s Guide to The 5:2 Diet. https://authoritynutrition.com/the-5-2-diet-guide/Data dostępu: 5.06.2017