Wielu osobom – także tym, które na ogół są zadowolone ze swojej figury – marzy się umięśniony i płaski brzuch. Ćwiczenia wydają się na to jedyną receptą… By były skuteczne i by szybko przyniosły pożądane efekty, trzeba je – po pierwsze: odpowiednio dobrać, po drugie: wykonywać poprawnie, dokładnie i regularnie. Jak zgubić brzuch i boczki, a jednocześnie czuć się lepiej w swoim ciele? Przedstawiamy najskuteczniejsze ćwiczenia na płaski brzuch i boczki, które z powodzeniem możesz wykonywać w domu.

Ćwiczenia na brzuch – co działa najskuteczniej?

Zanim przystąpisz do treningów, musisz wiedzieć, że odchudzanie brzucha i boczków wymaga dużej systematyczności. Odpowiednio dobrane ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie i bardzo dokładnie – w przeciwnym razie nie będą miały większego sensu. Na początku na pewno nie będzie łatwo, szczególnie jeśli od dawna nie ćwiczyłaś i troszkę się zastałaś. Pamiętaj jednak, co mówią trenerzy personalni i pasjonaci fitnessu: „no pain – no gain”. Bez bólu i wysiłku nie ma rezultatów.

Jak szybko schudnąć z brzucha i boczków? Cóż, idealnie byłoby, gdybyś mogła skorzystać z porady i nadzoru trenera personalnego, który opracowałby indywidualny plan treningów skrojony na Twoje potrzeby. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz sobie na to pozwolić, warto postawić na efektywne i regularne ćwiczenia na brzuch i boczki w domu. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej osiągniesz założony cel, ale pamiętaj – lepiej robić mniej treningów, ale za to regularnie, niż wypocić się za wszystkie czasy i zniechęcić do dalszych ćwiczeń.

Ćwiczenia na płaski brzuch

Okazuje się, że jeśli chodzi o ćwiczenia na brzuch, siła tkwi w prostocie. Najlepsi trenerzy personalni polecają ćwiczącym w domu przede wszystkim te ćwiczenia, które na pewno znasz, jeśli choć raz w życiu ćwiczyłaś na WF-ie. Trzy najskuteczniejsze z nich to:

  • Brzuszki. Prawdopodobnie pierwsze ćwiczenie, jakie przychodzi nam do głowy, gdy zastanawiamy się, jak zgubić brzuch. Mało kto jednak wykonuje je poprawnie… Jak więc to zrobić? Połóż się na plecach i zegnij kolana pod kątem 90 stopni, a stopy ułóż płasko na ziemi. Załóż ręce z tyłu głowy. I najważniejsze – skup się na tym, by ruch nie wychodził z pleców, a z brzucha. Ciało powinnaś podnosić nieznacznie nad poziom podłogi i – uwaga! – opuszczając je, nie kładź się całkiem na ziemi. Dzięki temu mięśnie brzucha pozostaną napięte.
  • Rowerek. Każdy zna tę figurę: wystarczy położyć się na podłodze i „pedałować” z nogami uniesionymi pod kątem 90 stopni. By wyćwiczyć mięśnie brzucha, należy odpowiednio ustabilizować ruch i utrzymywać stałe napięcie brzucha.
  • Deska. Z boku wygląda na bardzo prostą figurę, ale to tylko złudzenie. Połóż się na brzuchu, ręce podłóż pod twarz z łokciami na boki. Następnie unieś tułów i podeprzyj tylną część ciała wyłącznie na palcach stóp. Maksymalnie napnij mięśnie brzucha i pośladków i wytrzymaj w takiej pozycji co najmniej 20 sekund.

Ćwiczenia na boczki

Jak schudnąć z boczków? Tu również warto postawić na proste, znane ćwiczenia:

  • Pajacyki. Utrzymując równe tempo, skacz, robiąc rozkrok i klaskając w dłonie nad głową. Opadając na podłogę, z powrotem łącz nogi i opuszczaj ramiona wzdłuż ciała.
  • Łokieć-kolano. Podskakuj w miejscu, naprzemiennie łącząc lewe kolano z prawym łokciem i odwrotnie. Nadaj temu ćwiczeniu dynamiczny charakter i spore tempo.
  • Wypady do boku. Stojąc w lekkim rozkroku, zrób nogą wypad do boku, ugnij kolano i zrób przysiad, wypychając biodra w tył. Ćwiczenie powtarzaj, zmieniając nogi naprzemiennie.