Przed miażdżycą nie można uchronić się całkowicie – zmiany tego rodzaju powstają właściwie u każdego – już we wczesnych latach dzieciństwa.

Jednak poważne problemy zdrowotne, które z nich wynikają, najczęściej dotykają osób dorosłych (zwykle po 50. roku życia), u których może rozwinąć się m.in. choroba niedokrwienna serca, niedokrwienie lub udar mózgu.

Lekarze alarmują: profilaktykę postępu miażdżycy i schorzeń, które się z nią wiążą, należy rozpoczynać jak najwcześniej. (1)

Zdrowy tryb życia i badania

Profilaktyka miażdżycowa polega na zmianie szeroko pojętego niehigienicznego stylu życia na prozdrowotny. Nie wolno palić tytoniu (należy unikać zarówno palenia czynnego, jak i biernego).

Zaleca się zwiększyć systematyczną (najlepiej codzienną) aktywność fizyczną. 30-minutowe treningi minimum przez 3 dni w tygodniu istotnie spowalniają postęp miażdżycy i redukują tzw. ryzyko-sercowo-naczyniowe.

Powstawaniu niekorzystnych zmian naczyniowych można zapobiegać również przez regulację masy ciała. Nie należy zapominać, że nadwaga, a zwłaszcza otyłość sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia. (1,2,3)

Jak jeszcze można zapobiegać rozwojowi miażdżycy? Pamiętając o regularnych badaniach profilaktycznych. Należy kontrolować wysokość ciśnienia tętniczego, glikemię i stan gospodarki lipidowej organizmu, w tym stężenie cholesterolu całkowitego i jego frakcji miażdżycorodnych LDL w osoczu krwi. (1,4)

Dieta – ważny element profilaktyki miażdżycy

W profilaktyce i leczeniu miażdżycy szczególną pozycję zajmuje prawidłowa dieta, która uwzględnia redukcję tłuszczów (w szczególności zwierzęcych). Należy ograniczać spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i cukrów prostych.

Zaleca się zastąpić je wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi: można włączyć do jadłospisu tłuste ryby morskie (jak łosoś, makrela, śledź, sardynka) i oleje roślinne (m.in. olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, winogronowy).

Warto sięgać też po siemię lniane, pestki dyni, nasiona słonecznika czy włoskie orzechy – taka nieduża przekąska to idealny pomysł na zdrowy podwieczorek. (5)

Osoby, które muszą kontrolować stężenie cholesterolu we krwi, powinny unikać masła – do smarowania pieczywa mogą używać Benecol® z oliwą z oliwek. W jego składzie znajdują się nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe, ale również stanole roślinne, które regulują gospodarkę lipidową organizmu. (6)

Postęp zmian miażdżycowych można istotnie spowalniać, spożywając produkty bogate w związki antyoksydacyjne, w tym witaminę C, witaminę E i beta-karoten. Nowe menu powinno zatem uwzględniać warzywa zielonolistne (jak jarmuż, sałata rzymska szpinak, brokuły, kapusta), a także warzywa czerwone, żółte i pomarańczowe (marchew, dynia, papryka). (5)

Zapobieganie miażdżycy – o czym nie zapominać?

Warto zaznaczyć, że do czynników miażdżycowych należą cukry proste, które przyczyniają się do uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych. Dlatego, zgodnie z zalecaniami diety przeciwmiażdżycowej, należy je ograniczać. (5)

Dieta w profilaktyce miażdżycowej powinna obfitować w błonnik (zwłaszcza jego frakcję rozpuszczalną). Nie może w niej więc zabraknąć owoców, warzyw, a także zbóż, przede wszystkim owsa. Włókno pokarmowe pomaga obniżać stężenie cholesterolu w osoczu i cukru we krwi, zapobiegając w ten sposób rozwojowi miażdżycy. (5)

Postęp miażdżycy można hamować, stosując odpowiednie techniki obróbki termicznej, które nie wymagają dodatku tłuszczu. Można np. gotować, dusić, gotować na parze, piec w folii. (5)

Źródło:

  1. Medycyna Praktyczna, https://chorobawiencowa.mp.pl/informacje/definicje/54556,miazdzyca, data dostępu: 10.07.2017
  2. Medycyna Praktyczna, https://dieta.mp.pl/sport/75959,aktywnosc-fizyczna-uosob-zchorobami-sercowo-naczyniowymi, data dostępu: 10.07.2017
  3. Medycyna Praktyczna, https://dieta.mp.pl/sport/75837,aktywnosc-fizyczna-uosob-zdrowych, data dostępu: 10.07.2017
  4. Medycyna Praktyczna, https://nadcisnienie.mp.pl/informacje/ryzyko/58839,co-to-jest-miazdzyca-i-jaki-jest-jej-zwiazek-z-nadcisnieniem-tetniczym, data dostępu: 10.07.2017
  5. Medycyna Praktyczna, https://dieta.mp.pl/lista/77833,dieta-w-profilaktyce-i-leczeniu-miazdzycy, data dostępu: 10.07.2017
  6. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/zasady/117035,cholesterol, data dostępu: 10.07.2017