Odczuwasz „dziwne” bicie serca, które przyspiesza, zwalnia, pracuje niemiarowo? To objawy arytmii serca. Przeczytaj o tym jakie są jej przyczyny i jak wygląda postępowanie terapeutyczne u osób z arytmią.

Czym jest arytmia serca i jakie są jej objawy?

Prawidłowa praca serca obejmuje 60-100 uderzeń na minutę i jest równomierna. Kiedy wykonujesz rutynowe czynności, właściwie jej nie odczuwasz.

To normalne, że serce przyspiesza i bije mocniej podczas intensywnego wysiłku fizycznego albo kiedy mocno się przestraszysz. Jednak jeśli zaczyna kołatać bez wyraźnego powodu, wówczas warto pofatygować się do lekarza.

Arytmia to zaburzenia pracy serca, polegające na jej przyspieszeniu, spowolnieniu lub nieregularności. Zazwyczaj jest spowodowana chorobą niedokrwienną serca, schorzeniem zastawek, nadciśnieniem, zwyrodnieniem serca, wadami wrodzonymi.

Zdarza się, że arytmię powodują zaburzenia elektrolitowe albo przedawkowanie leków. Może też powstać na podłożu genetycznym. Czasami zaburzenia pracy serca występują okresowo, czasami zaś utrzymują się przez dłuższy czas.(1)

Objawy arytmii serca to:

  • kołatanie w klatce piersiowej,
  • przyspieszona akcja serca (tachykardia),
  • spowolniona akcja serca (bradykardia) – jednak uwaga, w przypadku sportowców spowolnienie akcji serca jest normalne i nie musi wiązać się ze stanem chorobowym,
  • ponadto mogą pojawić się: ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, pocenie się, a nawet omdlenie.(2)

Istnieją różne postaci arytmii serca, np. arytmia komorowa, arytmia nadkomorowa, tachykardia, bradykardia, migotanie przedsionków. Ta ostatnia jest najgroźniejsza i w skrajnych przypadkach może być śmiertelna – polega na szybkich pobudzeniach elektrycznych komór serca, które jednak nie powodują ich skurczu.(1,2)

Czasami jednak arytmia serca nie daje jakichkolwiek objawów i może zostać wykryta przez przypadek.

Zauważenie zmian w rytmie serca powinno skłonić Cię do pójścia do lekarza i wykonania EKG. Bardzo ważne jest znalezienie przyczyny występowania tych zaburzeń – wówczas konieczne są kolejne testy diagnostyczne.

Arytmia serca – leczenie

Jest bardzo wiele metod leczenia arytmii, a o zastosowanym rozwiązaniu powinien zadecydować lekarz, bo zależy ono od postaci choroby. Arytmię można leczyć np. poprzez wszczepienie urządzenia, które kontroluje pracę serca – może to być stymulator albo kardiowerter-defibrylator.

Innym sposobem jest tzw. ablacja RF, która polega na wszczepieniu elektrody przez żyłę lub tętnicę udową do miejsca stanowiącego część obwodu arytmii w mięśniu sercowym.(3)

W leczeniu stosowane są także leki, a odpowiednim wsparciem farmakoterapii będą zmiany w stylu życia. Jakie nawyki warto sobie przyswoić? Na pewno zaprzestań sięgania po alkohol i papierosy, tuczące jedzenie, czyli słodycze, fast foody, potrawy smażone lub pieczone z dodatkiem dużej ilości tłuszczu, komercyjne przekąski, chipsy, dania gotowe – pełne soli i sztucznych dodatków.

Zamiast tego przekonaj się, jak pyszne są posiłki przygotowane na bazie warzyw, owoców, kasz, pełnoziarnistego pieczywa i makaronów, ryb, chudych gatunków mięs. To pozwoli odkryć Ci wiele nowych smaków i jednocześnie zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Musisz wiedzieć, że nadprogramowe kilogramy działają bardzo negatywnie na stan układu sercowo-naczyniowego.

Co jeszcze? Regularnie kontroluj ciśnienie (jeśli masz nadciśnienie, postaraj się je unormować) oraz poziom lipidów we krwi: trójglicerydów i cholesterolu. Jeżeli masz zbyt wysokie stężeniu cholesterolu wypróbuj produkty Benecol, które wykazują wysoką skuteczność w jego obniżaniu. Nie zapomnij też o znalezieniu dobrych technik relaksacyjnych, które pomogą Ci opanować stres – nadmiar nerwów na pewno zdrowiu nie sprzyja.

Źródło:

  1. Arytmia serca – zaburzenia rytmu serca, bradykardia, tachykardia, skurcze dodatkowe. http://www.kardioserwis.pl/page.php/1/0/show/41/arytmia_bradykardia.htmlData dostępu: 5.06.2017
  2. Heart arrhythmia. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/symptoms-causes/dxc-20188128Data dostępu: 5.06.2017
  3. Leczenie arytmii. http://www.sercedlaarytmii.pl/news_pl_87_leczenie-arytmii.htmlData dostępu: 5.06.2017