Bielizna termoaktywna zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród osób zawodowo i wyczynowo zajmujących się sportem, ale też wśród ceniących sobie aktywny tryb życia amatorów wysiłku fizycznego. Nie da się ukryć, że jej właściwości wydają się bardzo użyteczne i komfortowe. Jak działa bielizna termoaktywna w praktyce i jaki jej rodzaj odpowiednio dobrać do swoich potrzeb? Specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy krótkie kompendium wiedzy na ten temat.

Jak działa bielizna termoaktywna?

Niektórym zakup bielizny termoaktywnej wydaje się zbędną fanaberią. Wystarczy jednak bliżej przyjrzeć się jej właściwościom, by dostrzec jej niezaprzeczalne zalety – szczególnie dla osób uprawiających sport na wolnym powietrzu. Jak to działa? By to zrozumieć, należy przyjrzeć się związkom ciepła i wilgoci.

Trzeba sobie uświadomić, że ciepło odprowadzane jest z ciała 20 razy szybciej w warunkach wilgotnych niż w suchych. W związku z tym pot prowadzi do utraty ciepłoty ciała. Bielizna termoaktywna projektowana jest w taki sposób, by powstrzymywać ten proces. Dzięki odpowiedniej konstrukcji włókien może odprowadzać pot do zewnętrznej warstwy, przeciwdziałając tym samym utracie ciepła towarzyszącej procesowi odparowywania. Kiedy jesteśmy spoceni, tradycyjna bielizna bawełniana, przyklejając się do ciała, wzmaga uczucie zimna. Bielizna termoaktywna natomiast odprowadza pot od powierzchni skóry, dzięki czemu może ogrzewać nawet wtedy, gdy jest wilgotna.

Jaka bielizna termoaktywna będzie najlepsza dla Ciebie?

Bielizna termoaktywna sprawdza się doskonale w różnych sytuacjach – podczas biegania, w czasie jazdy na nartach, na górskich wycieczkach. Jej odpowiedni dobór zależy od Twoich potrzeb.

Jeśli zazwyczaj podejmujesz wysiłek fizyczny o umiarkowanej aktywności, zainwestuj w uniwersalną bieliznę termoaktywną o średniej grubości (np. Jack Wolfskin Dry czy Smartwool). To wystarczy, jeśli aktywność fizyczną traktujesz raczej rekreacyjnie.

Przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym bielizna termoaktywna uniwersalna może nie dać sobie rady. Wówczas lepiej sprawić sobie tzw. bieliznę grubą. W porównaniu do bielizny uniwersalnej wchłania ona dwa razy więcej potu, jest dwa razy cieplejsza, a także – co w zimie ma ogromne znaczenie – odprowadza pot dalej od powierzchni skóry. Taką bieliznę wybiera się najczęściej do ski-touringu, kajakarstwa górskiego czy wszelkich zimowych sportów ekstremalnych.

Jeśli chodzi o rozmiar, bielizna termoaktywna powinna przylegać do ciała. Pamiętaj, że to ona będzie stanowić pierwszą warstwę przy ciele.

Bielizna termoaktywna – jak o nią dbać?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania idealnej bielizny termoaktywnej, zapewne zdążyłeś się już zorientować, że nie należy ona do tanich. Trudno znaleźć coś dobrej jakości poniżej 100 zł. Dlatego też warto wiedzieć, jak dbać o zakupioną bieliznę termoaktywną, by służyła długo i nie traciła swoich właściwości.

Okazuje się, że na chłonne działanie materiału termoaktywnego może negatywnie wpływać nieodpowiedni proszek do prania. By sprawdzić, czy Twój proszek daje sobie radę, przeprowadź szybki test. Przekręć upraną bieliznę na wewnętrzną stronę i spuść na nią kilka kropel wody. Jeśli w ciągu 8 sekund materiał zacznie wchłaniać wodę, wybrałeś odpowiedni proszek. Jeśli krople pozostają na materiale długo i nie chcą się wchłonąć, powinieneś wybrać inny detergent do prania.

Uwaga! By bielizna termoaktywna działała bez zarzutu, należy ją prać w zwykłym proszku, bez zmiękczaczy. Można też użyć do prania szarego mydła w płynie. Pierz ją po każdym wysiłku – w przeciwnym razie szybko straci swoje pierwotne właściwości i nie będzie dobrze wchłaniała wilgoci.