Dlaczego boli serce? Jeżeli odczuwasz dolegliwości, które ze względu na umiejscowienie utożsamiasz z mięśniem sercowym, stan ten może być związany w problemem kardiologicznym. Jednak to, co nazywamy „bólem serca”, czyli bólem środkowej części klatki piersiowej, może być równie dobrze spowodowane inną przyczyną, na przykład chorobą układu pokarmowego. Oto kilka możliwych czynników sprawczych bólu.

„Bóle serca” – z jakich powodów się pojawiają?

Ból w klatce piersiowej miewa różne oblicza. Czasami jest określany jako ucisk w sercu, ból ostry, tępy, kłujący, lekki ból serca albo ból o bardzo intensywnym nasileniu. Poniższy wykaz możliwych przyczyn ma jedynie wartość orientacyjną Jeżeli odczuwasz wyżej wymienione dolegliwości, koniecznie udaj się do lekarza. W żadnej sytuacji nie ignoruj problemu!

Bóle w klatce piersiowej, spowodowane problemami kardiologicznymi, mogą występować w przypadku takich schorzeń jak(1):

  • Choroba wieńcowa – blaszka miażdżycowa powoduje zwężenie średnicy tętnic co utrudnia dopływ krwi do serca. W przypadku niedokrwienia serca (np. pod wpływem wysiłku fizycznego lub podekscytowania), dochodzi do dolegliwości zwanych dusznicą bolesną. Ból jest opisywany jako „ucisk serca” lub gniecenie w klatce piersiowej, które może promieniować w kierunku ramienia, ręki czy szczęki. Ustępuje po odpoczynku i uspokojeniu się. To poważny sygnał ostrzegawczy!
  • Zawał serca – tutaj objawy bólu serca są bardziej intensywne niż w powyższym przypadku. Silne gniecenie, często promieniujące w kierunku lewego barku, jest połączone ze skróceniem oddechu, potami, nudnościami.
  • Zapalenie mięśnia sercowego – oprócz bólu w klatce piersiowej, powodować może: gorączkę, silne zmęczenie, przyspieszenie akcji serca, trudności z oddychaniem.
  • Zapalenie osierdzia – gdy boli serce w tym przypadku ból jest ostry i stały, może nasilać się podczas przełykania, oddychania czy leżenia na plecach, a także promieniować do barków i szyi.
  • Kardiomiopatia przerostowa – jest to choroba uwarunkowana genetycznie, charakteryzująca się przerostem mięśnia sercowego. Jednym z objawów jest bolące serce, a także skrócenie oddechu podczas wysiłku fizycznego.
  • Wypadanie płatka zastawki dwudzielnej – w tym przypadku bólom w klatce piersiowej towarzyszą m.in. zawroty głowy, duszności czy zmęczenie.
  • Rozwarstwienie tętnicy wieńcowej – powoduje nagły, ostry ból w sercu, połączony z uczuciem rwania, które promieniuje do szyi, pleców, brzucha.

Czasami dolegliwości w obrębie klatki piersiowej pojawiają się z innych powodów niż problemy kardiologiczne. Przyczyny dolegliwości interpretowanych jako ból serca mogą brać się z problemów z płucami albo układem trawiennym. Przykładowo, występują przy chorobie refluksowej przełyku (GERD) i są określane jako „maska kardiologiczna”.

Co możesz zrobić, żeby uniknąć problemów z sercem?

Jeśli już doskwiera Ci ból serca i nie wiesz, co robić, odpowiedź jest jedna – musisz poszukać pomocy medycznej, tym bardziej, jeśli ból jest silny i powiązany z innymi dolegliwościami.

Natychmiast dzwoń po pogotowie, jeżeli bólowi towarzyszą: dreszcze, gorączka, trudności z oddychaniem i połykaniem, nudności, zawroty głowy, palpitacje, jeżeli ból jest ostry, nagły i promieniuje do ramienia, szyi, żuchwy.

W przypadku, gdy znajdujesz się w grupie ryzyka związanego np. z chorobą wieńcową – masz znaczną nadwagę, palisz, sięgasz po alkohol i wyniki analizy panelu lipidowego budzą niepokój lekarza – konieczne są zmiany w trybie życia.

Zdrowy jadłospis, uwzględniający dużo warzyw, owoców, złożonych węglowodanów i wartościowego białka, pomoże Ci utrzymać prawidłową masę ciała. W przypadku nadwagi lub otyłości konieczna jest redukcja przyjmowanych kalorii. Komponując przyjazne dla serca menu, nie zapomnij o tłuszczach. Odpowiednie dla Ciebie są źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym oleje roślinne, a jeśli masz podwyższony poziom cholesterolu, tym bardziej jego „złej” frakcji LDL, sięgnij po produkty Benecol® do smarowania pieczywa. Ich tajemnica tkwi w stanolach roślinnych o udowodnionym działaniu obniżającym poziom cholesterolu w osoczu krwi. Nie odkładaj zmian w jadłospisie i stylu życia na jutro – zacznij teraz. Twoje serce jest warte szczególnej opieki.

 Bibliografia:

  1. What’s Causing My Chest Pain?, WebMD, 29.09.2014