Gabrielle „Coco” Chanel do dziś uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych, a przy tym najbardziej wpływowych kobiet w historii.

To ona zrewolucjonizowała modę damską, wprowadzając do niej charakterystyczne, proste i niezwykle eleganckie fasony, które przez lata stanowiły prawdziwy symbol francuskiej haute couture.

Wiele zawdzięcza jej jednak nie tylko światowa moda, ale też perfumiarstwo. Chanel No 5 – zapach, który Coco Chanel wypromowała w roku 1921 – to wciąż jedne z najbardziej rozpoznawalnych perfum, które kochają tysiące kobiet na całym świecie. Co warto o nich wiedzieć?

Historia Chanel No 5

Nie każdy, mówiąc o tym zapachu, zdaje sobie sprawę, że to nie sama Coco Chanel jest jego twórczynią. To ona wprowadziła te perfumy do sprzedaży i wypromowała swoim nazwiskiem, ale kompozycję zapachową ułożył ktoś zupełnie inny.

Faktycznym twórcą kompozycji Chanel No 5 jest Francuz Ernest Beaux, pochodzący ze znanej perfumiarskiej rodziny, która przez lata odpowiadała za perfumy na dworze carskim w Rosji. Po rewolucji październikowej w 1917 r. rodzina Beaux zmuszona została do emigracji i tak właśnie Ernest znalazł się we Francji.

Co do powstania samej nazwy – Chanel No 5 – pojawiają się sprzeczne teorie. Według jednej z nich Ernest Beaux miał wykonać tzw. ślepą próbę z Coco Chanel, przedstawiając jej pięć próbek różnych kompozycji zapachowych.

Kreatorka mody miała wybrać ostatnią, piątą próbkę – stąd nazwa. Inni uważają, że liczba 5 była ulubioną liczbą Chanel, więc na jej cześć postanowiła tak nazwać perfumy sygnowane swoim nazwiskiem.

Kiedy po raz pierwszy zaprezentowano zapach Chanel no. 5? Mówi się tu o dacie oficjalnej i nieoficjalnej, swoistej prapremierze zapachu. Oficjalnie perfumy te pojawiły się na rynku w połowie roku 1922, ale już wcześniej, przy okazji Bożego Narodzenia 1921 r., Coco Chanel rozdała 100 pierwszych flakoników Chanel no. 5 swoim najlepszym klientom. W ten sposób chciała sprawdzić, czy zapach spodoba się konsumentom. Spodobał się ogromnie – dlatego podjęto decyzję, że może trafić do szerszego grona odbiorców.

Kompozycja zapachowa Chanel No 5

Jakie nuty zapachowe znalazły się zatem w tym ponadczasowym bestsellerze? Okazuje się, że skład perfum Chanel No 5 jest niezwykle złożony. Ernest Beaux wykorzystał bowiem w swojej recepturze ponad 80 różnych składników! Wśród najważniejszych należy wymienić przede wszystkim bazę, która powstała z betywerii, wanilii, ambry oraz drzewa sandałowego. W nucie serca wyraźnie wyczuwalne są aromaty róży stulistnej, lilii oraz wyjątkowej, rzadkiej odmiany jaśminu, w nucie głowy zaś pobrzmiewają neroli, bergamotka, cytryna oraz aldehydy.

Perfumy te wielu uważa zresztą za wyjątkowe właśnie za sprawą tych ostatnich – mówi się, że przez przypadek do formuły Chanel No 5 dodano zbyt wiele aldehydów i to one uczyniły ten zapach wyjątkowym i ponadczasowym.

Ponadczasowe perfumy, które pokochały miliony

Trzeba przyznać, że marka ta stawia na tradycję. Flakonik Chanel No 5 zmieniono w ciągu dziesięcioleci zaledwie pięciokrotnie i za każdym razem były to właściwie drobne zmiany, które miały po prostu dostosować design flakonika do nowych czasów.

Ogromny sukces komercyjny i swoją opinię zapachu ponadczasowego perfumy Chanel No 5 zawdzięczają w dużej mierze wielkim gwiazdom, które je uwielbiały i uwielbiają – Marilyn Monroe, Jackie Kennedy czy Audrey Tautou.

Chanel No 5 do dziś, nieprzerwanie przez niemal 100 lat od swojej premiery, pozostają jednym z najlepiej sprzedających się zapachów na świecie.