Dieta Dukana, choć wzbudza wiele kontrowersji, umożliwia szybki spadek masy ciała w krótkim czasie. Chociaż wydaje się idealnym planem żywieniowym dla osób, które uwielbiają mięso, fani słodyczy mogą silnie odczuwać brak swoich ulubionych przysmaków.

Czy stosując tę restrykcyjną dietę można pozwolić sobie na coś słodkiego? Na szczęście – tak. Poznaj przepisy na dopuszczalne słodkości.

Dieta Dukana – co jeść, czego unikać?

Dr Pierre Dukan opracował autorski program dietetyczny w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Zainspirował go otyły pacjent, który zadeklarował, że w celu redukcji masy ciała jest w stanie zrezygnować z każdego produktu, za wyjątkiem mięsa.

Kiedy Dukan zauważył spektakularne rezultaty związane ze spadkiem wagi u swoich pacjentów, którzy zastosowali się do jego zaleceń, postanowił wydać książkę – publikacja ujrzała światło dzienne w 2000 roku. Z biegiem czasu została wydana w 32 krajach i zyskała miano bestsellera.(1)

Co jeść na diecie Dukana? Program składa się z czterech faz: uderzeniowej, naprzemiennej, utrwalania i stabilizacji. Główną rolę w jadłospisie, szczególnie w pierwszych fazach, odgrywają produkty bogate w białko (dlatego program ten jest określany jako „dieta białkowa’).

W pierwszej fazie dopuszczalne są chude gatunki mięsa, ryby i owoce morza, chudy nabiał, jaja, tofu, tempeh, w drugiej fazie dopuszczalne jest włączenie niektórych warzyw, w tym zielonych warzyw liściastych, ogórków i pomidorów. Znaczącą rolę odgrywają w niej także otręby owsiane.(1,2) Jednak – czy w tej diecie jest miejsce na coś słodkiego?

Słodycze – co jeść na diecie Dukana?

Decydując się na dietę białkową, nie możesz sięgać po komercyjne, słodkie przekąski, jednak jej autor dopuszcza spożywanie deserów przygotowanych według specjalnych, „białkowych” receptur. Przykładem jest sernik Dukana z mikrofalówki. Do jego przygotowania wystarczą następujące składniki:

 • 5 łyżek beztłuszczowego twarożku,
 • 2 łyżki bezglutenowej skrobi kukurydzianej (maizeny),
 • 2 żółtka jaja i 5 białek,
 • 2 łyżki soku z cytryny,
 • 3 łyżki słodziku.

Przygotowanie: najpierw przygotuj masę serową – trzepaczką ubij twarożek, maizenę, żółtka, sok cytrynowi oraz słodzik. Osobno ubij białka jajek na sztywną pianę i dodaj do masy z twarożku. Delikatnie wymieszaj, a następnie przelej do formy na suflet. Nastaw mikrofalówkę na średnią moc i podgrzewaj sernik przez 12 minut. Deser należy spożywać na zimno.

„Dukan na słodko” dopuszcza także ciasteczka owsiane Dukana, równie proste do przyrządzenia. Potrzebujesz następujących składników:

 • po 6 łyżek otrąb owsianych i pszennych,
 • jajko,
 • beztłuszczowy serek wiejski,
 • 2 łyżeczki kakao,
 • jogurt naturalny,
 • cynamon dla smaku,
 • słodzik (ok. 5 tabletek) rozpuszczony w mleku (ok. 1 łyżka).

Przygotowanie: wszystkie składniki wymieszaj. Na blaszce rozłóż pergamin i uformuj ciastka. Nagrzej piekarnik na 200 stopni i piecz ciasteczka przez 12 minut. Gotowe!

Słodycze na diecie Dukana są dopuszczalne pod warunkiem, że są przygotowane z użyciem słodzików lub przypraw nadających im słodkawego smaku. Dobrym przykładem jest beztłuszczowy jogurt naturalny, przyprawiony cynamonem, który może pełnić rolę deseru. W chwili ochoty na słodkie możesz również sięgnąć po gumę do żucia bez cukru lub bezcukrowy napój.

Pamiętaj, że choć dieta Dukana może poskutkować szybką redukcją masy ciała, nie jest odpowiednia dla wszystkich. Przede wszystkim odradza się ją osobom borykającym się a chorobami nerek, ze względu na wysoką ilość białka, natomiast niska podaż błonnika pokarmowego w diecie nie służy osobom, które borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego (np. zaparciami) lub układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto, znaczny udział produktów pochodzenia zwierzęcego to duża dawka cholesterolu, dlatego jeśli masz podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, wybierz dla siebie dietę ograniczającą ten składnik, najlepiej zaś skonsultuj sposób odżywiania się z lekarzem lub dietetykiem.(2,3)

Źródła:

 1. Spritzler F. A Complete Guide to The Dukan Diet. https://www.healthline.com/nutrition/dukan-diet-101. Data dostępu: 18.05.2018
 2. Jackson-Cannady A. The Dukan Diet. https://www.webmd.com/diet/a-z/dukan-diet. Data dostępu: 18.05.2018