Składnik aktywny: stanole roślinne

  1974
  Skladnik aktywny stanole roslinne

  Produkty Benecol® zawierają aktywny składnik stanole roślinne, które są podstawowym budulcem ścian komórek roślinnych. Stanole roślinne to unikalny składnik, opatentowany przez fińską firmę Raisio i zawarty tylko w produktach marki Benecol®. W innych dostępnych na rynku produktach o działaniu obniżającym cholesterol można znaleźć sterole roślinne, które różnią się od stanoli roślinnych budową chemiczną oraz efektywnością.

  Estry stanoli są nasyconą formą steroli roślinnych, co oznacza, że nie mają podwójnego wiązania w strukturze molekularnej pierścienia. Ich budowa jest zbliżona do cząsteczek cholesterolu, z niewielkimi różnicami w strukturze cząsteczkowej.

  Stanole roślinne mają budowę zbliżoną do budowy cząsteczek cholesterolu, z niewielkimi różnicami w strukturze cząsteczkowej. Ta niewielka różnica w strukturze to jednak duża różnica w funkcji spełnianej w organizmie.  Stanole roślinne hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu i zwiększają wydalanie go z organizmu, dzięki czemu skutecznie obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Estry stanoli występują naturalnie w owocach, orzechach, nasionach,  zbożach i olejach roślinnych, niestety w niewielkich ilościach. Osoby odżywiające się w typowy dla wysokorozwiniętych państw zachodnich sposób dostarczają w diecie średnio 20 – 50 mg stanoli na dzień. W tak niskich dawkach wpływ stanoli na obniżenie wchłaniania  „złego” cholesterolu nie jest wystarczający. Dlatego stanole roślinne zostały dodane do produktów Benecol® w skoncentrowanej dawce aby umożliwić konsumentom przyjęcie w łatwy sposób efektywnej dziennej ilości 2,0 gramów stanoli roślinnych.

  Produkty Beneco® zawierają skoncentrowaną dawkę stanoli roślinnych, która jest dużo wyższa od poziomu zawartego naturalnie w produktach roślinnych. Dla przykładu: w zalecanej dziennej porcji  30 g margaryny Benecol® znajduje się taka ilość stanoli roślinnych, która jest zawarta w 8 kilogramach kukurydzy. Codzienne spożywanie 8 kilogramów kukurydzy jest niemożliwe, ale dzięki koncentracji dzienna dawka stanoli roślinnych, konieczna do obniżenia poziomu cholesterolu, jest  łatwa do spożycia z margaryną Benecol®. Zalecana dzienna porcja to 30 gramów margaryny Benecol®, czyli ilość wystarczająca do posmarowania 3-4 kromek pieczywa.