Nigella sativa, znana szerzej jako czarnuszka siewna, ogrodowa albo czarny kmin, jest jedną z najlepiej poznanych roślin, a jej prozdrowotny potencjał jest potwierdzony badaniami naukowymi. Czarnuszka ma zastosowanie jako naturalny lek, ale też kosmetyk, gdyż świetnie wpływa na stan skóry i włosów. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Czarnuszka – właściwości prozdrowotne

Nasiona czarnuszki, a także pozyskiwany z nich olej, mają opinię naturalnego remedium na wiele problemów zdrowotnych. W tradycyjnej medycynie roślinę tę stosowano (a w niektórych regionach świata stosuje się nadal) w leczeniu schorzeń układu oddechowego (takich jak kaszel, przeziębienie, nieżyt i zapalenie oskrzeli), problemów żołądkowo-jelitowych, a także chorób wątroby, nerek, zaburzeń krążenia i systemu immunologicznego oraz w celu poprawy samopoczucia.

Nic dziwnego, że czarnuszka od dawna cieszy się sporą popularnością. Udowodniono, że ma m.in. działanie moczopędne, obniżające ciśnienie, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, wzmacniające odporność i przeciwzapalne.

Właściwości lecznicze czarnuszki można więc wykorzystać podczas wielu różnych schorzeń, najczęściej jednak podkreśla się jej działanie rozszerzające oskrzela oraz ochronne wobec żołądka, wątroby i nerek. Nalewka z czarnuszki jest stosowana także jako remedium na zaburzenia apetytu, niestrawność, biegunki i wykwity skórne.(1,2)

Czarnuszka – zastosowanie w kuchni

Czarny kmin sprawdzi się w Twojej kuchni szczególnie wtedy, gdy ze względów zdrowotnych nie możesz sięgać po ostre przyprawy, takie jak pieprz, gdyż nie drażni błony śluzowej żołądka. Można go dodawać do wypieku pieczywa, a także dań mięsnych i warzywnych oraz przetworów, np. marynat. Czasami czarnuszka wykorzystywana jest jako środek konserwujący.(1,2)

Zimnotłoczony olej z czarnuszki, nazywany też „złotem faraonów”, możesz dodawać do ulubionych sałatek. Gdzie kupić czarnuszkę, aby na co dzień móc czerpać z jej właściwości? Nasiona i olej powinny być dostępne w dużych sklepach spożywczych i sklepach ze zdrową żywnością – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Czarnuszka siewna – zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

Tę „cudowną” roślinę, jaką jest czarnuszka, możesz stosować nie tylko jako składnik zdrowej diety. To naturalny surowiec kosmetyczny, który pomoże Ci się uporać z różnymi problemami skórnymi. Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym i przeciwzapalnym ma opinię skutecznego środka na trudno gojące się rany, egzemę, trądzik, grzybicę skóry i łuszczycę.

Nawet, jeśli nie borykasz się z tak poważnymi problemami dermatologicznymi, nie zaszkodzi sięgnąć po olej z czarnuszki w celu codziennej pielęgnacji skóry. Dzięki zawartym w nim antyoksydantom i składnikom odżywczym, pomoże Ci zachować jej zdrowie, witalność, a dodatkowo dogłębnie ją nawilży. Witamina A, aminokwasy i kwasy tłuszczowe działają natomiast intensywnie regenerująco. (3)

Jeżeli Twoim problemem jest wypadanie włosów, olej z czarnuszki także może Ci pomóc. Zabieg olejowania jest bardzo prosty – wystarczy, że rozetrzesz w dłoniach 2 łyżki oleju, a następnie, wykonując delikatny masaż, naniesiesz go na skórę głowy. Pod koniec zabiegu wetrzyj resztę oleju we włosy na całej ich długości. Po 30-45 minutach umyj włosy delikatnym szamponem.

Taka kuracja nie tylko pomaga zahamować wypadanie włosów, ale też działa na nie przeciwstarzeniowo. Regularne powtarzanie zabiegu 2-3 razy w tygodniu wzmacnia je i doskonale odbija się na ich wyglądzie – zastosuj go szczególnie, jeśli borykasz się z łamliwością włosów i rozdwojonymi końcówkami.(4)

Jak stosować nasiona czarnuszki i tłoczony z nich olej? Teraz już wiesz, więc możesz śmiało sięgać po nie na co dzień, co odbije się pozytywnie zarówno na Twoim zdrowiu, jak i wyglądzie.

Źródła:

  1. Borusiewicz M., Janeczko Z. Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych. Postępy Fitoterapii 2015; (16)4: 223-236
  2. Mańkowska D., Bylka W. Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna. Herba Polonica 2009; 55(1): 109-125
  3. Hassan A. The Skin Healing Properties of Black Seed Oil. http://www.greenmedinfo.com/blog/skin-healing-properties-black-seed-oil. Data dostępu: 13.05.2018
  4. 5 Amazing Benefits Of Black Seed Oil For Hair. https://www.organicfacts.net/black-seed-oil-hair.html. Data dostępu: 13.05.2018