Domowe sposoby na ból gardła mogą przydać się o każdej porze roku. Choć ból gardła jest dolegliwością powszechną i występującą u ludzi w każdym wieku, może być naprawdę męczący. Co robić, kiedy ból utrudnia mówienie, przełykanie, a czasem nawet nie pozwala zasnąć? Z pomocą przychodzą domowe, naturalne metody.

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Najczęściej za bólem gardła stoją infekcje. Gdy wraz z nim pojawia się gorączka, złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, wówczas prawdopodobnie winowajcą jest wirus lub zakażenie bakteryjne. Czasami zaś ból wynika z przewlekłych stanów zapalnych, takich jak zapalenia zatok przynosowych czy ropne zapalenie gardła i migdałków. Ciągłe narażanie gardła na działanie czynników drażniących (alkohol, papierosy) również skutkuje bólem, dlatego w tym wypadku najrozsądniejszym sposobem na ból gardła będzie rezygnacja z tych używek. Silny ból gardła, któremu nie towarzyszą inne objawy infekcji, a który za to idzie w parze z krwawieniem lub trudnościami z przełykaniem, trzeba skonsultować z lekarzem, gdyż może świadczyć o poważnej chorobie. (1)

Ból gardła – domowe sposoby leczenia

Jeśli dolegliwości chorobowe nie są u ciebie bardzo intensywne, infekcję możesz leczyć domowymi sposobami. W aptekach dostępne są różne środki bez recepty, w tym pastylki albo tabletki do ssania, które mają działanie kojące i łagodzące ból. Jeżeli chcesz wypróbować naturalne sposoby na ból gardła, możesz wykorzystać moc roślin, takich jak:

  • śliski wiąz,
  • korzeń lukrecji,
  • prawoślaz lekarski,
  • kwiat wiciokrzewu japońskiego. (2)

W przypadku bólu gardła pomocne jest popijanie przygotowanego z nich naparu lub ssanie pastylek z wyciągami z tych roślin.

Co na ból gardła? Wypróbuj miód!

Miód jest naturalnym antybiotykiem, który stanowi nieocenioną pomoc podczas przeziębień. Pozwala zwalczyć bakterie, działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Najlepsze właściwości mają w tym przypadku miody spadziowe, nektarowo-spadziowe, miód gryczany i lipowy. Miód jest skutecznym środkiem na ból gardła, zarówno ostry, jak i przewlekły. Co ważne, jego właściwości potęgują się po rozpuszczeniu w ciepłym (ale nie gorącym) płynie – na przykład przegotowanej i lekko przestudzonej wodzie, mleku lub herbacie. Taka kuracja pomoże ci szybciej uporać się z chorobą. (3)

Sposób na bolące gardło – słona płukanka

Przegotuj i przestudź wodę, a następnie w połowie szklanki rozpuść pół łyżeczki soli. Płucz roztworem gardło nawet do kilku razy dziennie. To bardzo stary, i naturalny sposób radzenia sobie z bólem. (2)

Domowe sposoby leczenia gardła – jak wspomóc walkę z bólem?

Gdy dopadnie cię infekcja, pamiętaj o odpoczynku i popijaniu dużej ilości płynów, które z jednej strony nawilżą gardło, z drugiej – zapobiegną odwodnieniu organizmu. Ulgę przyniosą ci szczególnie ciepłe, ale nie gorące napoje: herbatki, woda z miodem albo mleko będą idealne. Stosuj również nawilżacze powietrza w mieszkaniu, gdyż suche powietrze może nasilić dolegliwości bólowe. Drażniąco na gardło działa dym tytoniowy, więc nie pal papierosów ani nie pozwalaj innym palić w swoim towarzystwie. (2) Jeśli pomimo starań ból gardła będzie się utrzymywał, skorzystaj z pomocy lekarza.

Źródła:

  1. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M. Ból gardła. https://otolaryngologia.mp.pl/objawy/105644,bol-gardla. Data dostępu: 1.03.2018.
  2. Sore throat. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/diagnosis-treatment/drc-20351640. Data dostępu: 1.03.2018.
  3. Cichocki J. Pomorskie miody tradycyjne. http://podr.pl/wp-content/uploads/2014/11/Miód.pdf. Data dostępu: 1.03.2018.