Choroby układu oddechowego występują dosyć często, zwłaszcza w sezonie przeziębień. Wraz z nimi pojawia się również męczący, a przy tym niebywale irytujący kaszel. Jest on naturalnym odruchem obronnym naszego organizmu, który ma na celu pozbycie się z dróg oddechowych nadmiaru wydzieliny lub ewentualnych ciał obcych.(1) Jakie są domowe sposoby na kaszel?

Czosnek – naturalny pomocnik w walce z przeziębieniem

Doskonały domowy sposób na kaszel to czosnek. Ten naturalny środek posiada bardzo wyrazisty smak i równie intensywny, charakterystyczny zapach. Można go wykorzystać jako jeden ze składników syropu na kaszel. Czosnek bardzo skutecznie walczy z bakteriami oraz wirusami. (2,3) Aby przygotować syrop na kaszel, potrzebny okaże się nie tylko on, ale i cytryna oraz miód. Najpierw należy wycisnąć sok z cytryny, potem dodać do niego kilka ząbków startego czosnku, a na koniec do tego wszystkiego dołożyć miód. Tak przygotowany specyfik można trzymać w szczelnie zamkniętym słoiku, w lodówce.

Domowy syrop z cebuli

Wymieniając domowe sposoby na uporczywy kaszel, trudno nie wspomnieć o syropie z cebuli. Prawdopodobnie wielu z nas pamięta go z dzieciństwa, kiedy to przygotowywały go nasze mamy lub babcie. Nie każdemu musi odpowiadać jego smak i zapach, ale jeśli zastanawiamy się, co na kaszel warto przyjąć, nie możemy pod żadnym pozorem wykluczyć go z domowej apteczki. Jego główny składnik potrafi „zdezynfekować” organizm, a jednocześnie dostarczyć mu niezbędnych witamin oraz minerałów. Ten sposób na kaszel oraz pomoże na pewno stanąć na nogi.(4)

Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu

Jeśli wymieniamy domowe sposoby na duszący kaszel, powinno się wśród nich znaleźć odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. Jedną z metod na właściwe nawilżenie pokoju, w którym przebywa kaszląca osoba, jest zakup odpowiedniego urządzenia – nawilżacza powietrza. Ekonomiczne rozwiązanie to wlewanie wody do niewielkiego naczynia. Ciecz będzie z niego parować, jednocześnie nawilżając powietrze.(1)

Proste inhalacje

Świetne domowe sposoby na kaszel to także różnego rodzaju inhalacje. Podczas wdychania odpowiedniego roztworu dochodzi do rozrzedzenia wydzieliny zalegającej w płucach lub oskrzelach, dzięki czemu choremu łatwiej ją odkrztusić. Potrzebna jest przede wszystkim gorąca woda, do której dodaje się na przykład miętę, olejek eukaliptusowy, lawendowy czy sosnowy. To pomaga też łatwiej odetchnąć, jeśli kaszlowi towarzyszy katar bądź choroba zatok (inhalacje są pomocne zwłaszcza przy zatkanym nosie). Warto też wypróbować czystek i zaparzyć sobie z niego herbatę. Nie trzeba jej koniecznie pić – czasem wystarczy jedynie wypłukać nią gardło.(5)

Nieocenione siemię lniane

Niektórzy stosują siemię lniane na problemy trawienne. Tymczasem nasionka lnu, zalane wodą, zaczynają pęcznieć i tworzy się z nich gęsta, kleista maź. To właśnie ona jest w stanie złagodzić ból gardła podrażnianego kaszlem oraz podnieść wilgotność śluzówki, dzięki czemu suchy kaszel przestaje być tak dokuczliwy. (6)

Źródło:

  1. Jankowski M. Kaszel. https://pulmonologia.mp.pl/objawy/70135,kaszel. Data dostępu 22.03.2018.
  2. Kwiecień M. Czosnek jako zioło kształtujące właściwości prozdrowotne. Probl Hig Epidemiol 2011, 92(4): 810-812
  3. Sobolewska D., Schlegel-Zawadzka M. Czosnek ogrodowy https://dieta.mp.pl/zasady/77697,czosnek-ogrodowy. Data dostępu 22.03.2018.
  4. Group E. Will Onions Help Fight the Flu?https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/onion-flu-remedy/. Data dostępu: 27.03.2018
  5. Mączka P. Czystek – działanie i właściwości. Farmacja Praktyczna 2016; 2: 44-45.
  6. Knowles S. Can Flax Seeds help Alleviate Coughs?http://www.safesupplements.co.uk/can-flax-seeds-help-alleviate-coughs.html. Data dostępu: 27.03.2018