Gdy zdrowie szwankuje, uciekamy się do różnych metod, by jakoś je podratować. Jednym z popularnych sposobów wsparcia organizmu w walce z rozmaitymi chorobami i dolegliwościami są od wieków kąpiele lecznicze, a wśród nich – kąpiele siarczkowe.

Najczęściej korzysta się z nich podczas pobytu w sanatorium, choć to oczywiście nie jedyne wyjście – w każdym dużym mieście znajdziemy dzisiaj placówki oferujące tego typu zabiegi. Na co pomagają kąpiele siarczkowe i gdzie najlepiej się im poddać?

Źródlana siarka – właściwości lecznicze

Niewiele jest pierwiastków chemicznych o tak zbawiennym działaniu dla naszego organizmu jak siarka. Właściwości siarki sprawiają, że bez specjalnej przesady można ją nazwać panaceum na większość dolegliwości, z jakimi przychodzi nam mierzyć się na co dzień. Jest jednym z tych makroskładników, bez których nasz organizm nie może funkcjonować – zajmuje na tej liście czwarte miejsce.

Nie jest to zaskakujące, gdy przyjrzymy się, w jak wielu miejscach odpowiada za regulację czynności życiowych. Siarka wchodzi w skład kwasu glutaminowego (reguluje funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu), heparyny (obniża ciśnienie krwi) czy insuliny (reguluje poziom cukru we krwi).

Poza tym okazuje się podstawowym składnikiem białka, który jest budulcem włosów, skóry i paznokci – keratyny.

Czas na pełne zanurzenie

Nic zatem dziwnego, że na wiele dolegliwości lekarze zalecają po prostu kąpiele lecznicze, w których główną rolę odgrywa siarka. Właściwości lecznicze tego pierwiastka wykorzystuje się między innymi:

  • W leczeniu przewlekłych chorób skóry, takich jak łuszczyca, dermatoza, trądzik czy łojotokowe postaci egzemy. Bakteriobójcze i antygrzybicze właściwości siarki pomagają likwidować wypryski oraz wygładzać skórę i przywracać jej zdrowy wygląd.
  • W leczeniu chorób chrząstki stawowej. Siarka, będąc składnikiem kwasu chondroitynosiarkowego, pomaga w regeneracji chrząstki. Kąpiele siarczkowe neutralizują stany zapalne, likwidują obrzęki i przynoszą pacjentom ulgę przy schorzeniach takich jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dyskopatia czy reumatoidalne zapalenie stawów. Stanowią też środek wspomagający w leczeniu neuralgii, neuropatii, zespołów korzeniowych i innych zaburzeń na tle reumatycznym i zwyrodnieniowym.
  • W leczeniu miażdżycy, dny moczanowej i cukrzycy. Liczne badania dowodzą, że aktywne składniki siarki, które podczas kąpieli leczniczych przenikają przez skórę, wpływają dodatnio na mikrokrążenie, obniżają cholesterol, a także skutecznie regulują poziom kwasu moczanowego i glukozy we krwi.

Jak wyglądają kąpiele siarczkowe?

Kąpiele siarczkowe to zabieg bardzo przyjemny. Polega on na zanurzeniu się na około kwadrans w naturalnej solance siarczkowej, która poza aktywnymi związkami siarki zawiera także inne makro- i mikroelementy, jak jod, brom czy fluor. Temperatura kąpieli zbliżona jest do temperatury ludzkiego ciała.

Dla optymalnych efektów ważna jest nie tylko sama kąpiel, ale też pewien rytuał po jej zakończeniu. By zbawienne dla zdrowia związki siarki mogły przeniknąć do organizmu i trafić tam, gdzie są najbardziej potrzebne, po każdej sesji zabiegowej pacjent musi poleżeć przez kilkadziesiąt minut. Dopiero po 2-3 godzinach od wyjścia z kąpieli można wziąć prysznic.

Gdzie skorzystać z kąpieli siarczkowych?

Jeśli chodzi o występowanie siarki w Polsce, obfitymi źródłami siarkowymi dysponują przede wszystkim takie kurorty jak Busko-Zdrój (baseny siarczkowe na najwyższym poziomie), Swoszowice i Solec-Zdrój.

Zabiegi siarką można też oczywiście wykonać w innych miejscach, ale to tam – w kurortach, gdzie woda siarkowa występuje naturalnie – okazują się one najskuteczniejsze. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając się na weekendowy wypoczynek czy pobyt w sanatorium.