Budowa mózgu ludzkiego jest niezwykle skomplikowana, dlatego już niewielkie nieprawidłowości związane ze zmianami strukturalnymi mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla codziennego funkcjonowania. Szczególnie cholesterol ma wpływ na zdrowie mózgu.

Do właściwego poziomu funkcjonowania mózgu konieczna jest obecność w otoczce mielinowej komórek nerwowych minimum 5% cholesterolu. (1) Z drugiej strony, gdy poziom cholesterolu jest podwyższony, może on powodować chorobę Alzheimera i demencję.

Rola cholesterolu w ludzkim mózgu

Mózg stanowi zaledwie 2% wagi ludzkiego ciała, ale zawiera w swoim składzie ponad 20% cholesterolu zgromadzonego w całym organizmie. Z czego to wynika? Otóż cholesterol odpowiada za komunikację między komórkami mózgowymi.

Zbyt niski poziom cholesterolu może negatywnie wpływać na  aktywność mózgu, powodując zmiany nastrojów, problemy z uczeniem się oraz z pamięcią. Dlatego niezwykle ważna jest dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników. (2)

Wysoki cholesterol a choroba Alzheimera i demencja

Choć naukowcy nie potwierdzili jeszcze do końca, co może być bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby Alzheimera, bardzo często u osób chorych wykrywa się obecność dużej ilości tzw. płytek amyloidowych.

W toku badań wykonanych przez Uniwersytet Medyczny w Kalifornii okazało się, iż za wysoki cholesterol LDL (tzw. zły cholesterol) oraz jednocześnie niski poziom dobrego cholesterolu HDL są bezpośrednio powiązane z posiadaniem w mózgu wysokiej ilości amyloidu.

Takie płytki amyloidowe prowadzą do zmian strukturalnych w mózgu, czego efektem są problemy w jego prawidłowej pracy prowadzące do zniedołężnienia i konieczności korzystania z pomocy innych osób w codziennym życiu. (3)

Cholesterol LDL można obniżyć już we wcześniejszych latach życia. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku nieprawidłowości wykrytych w toku badania krwi trzeba od razu zmniejszyć spożycie produktów podlegających obróbce termicznej w postaci smażenia na tłuszczu na rzecz potraw, które podlegają takiej obróbce w formie gotowania, pieczenia lub też duszenia.

Istotną kwestią jest również stosowanie w swojej codziennej diecie produktów bogatych w stanole roślinne zawarte w produktach Benecol. Ponadto w diecie powinna się znaleźć jak największa ilość warzyw i owoców bogatych w witaminy A, C i E, a także błonnik, ale również ryb morskich.

Nie można przy tym zapomnieć o regularnej aktywności fizycznej. W tej kwestii nie trzeba decydować się na ciężkie ćwiczenia. Wystarczające w zupełności będą długie spacery wykonywane żywym krokiem. Osoby starsze lub zapracowane nie muszą zatem podejmować jeszcze większego wysiłku dla swojego organizmu, by zapewnić sobie zdrowie. (1)

Benecol na ratunek przy podwyższonym poziomie cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu można w skuteczny sposób obniżyć nie tylko przez aktywność fizyczną, dietę oraz różnego rodzaju środki farmakologiczne. Warto również wypróbować w tym celu produkty Benecol, których skuteczne działanie w zakresie obniżenia poziomu cholesterolu zostało potwierdzone klinicznie. Wśród nich, oprócz suplementu diety, znajdują się zastępujące masło produkty do smarowania, a także batony musli.

Nie trzeba ich spożywać w dużej ilości, by skutecznie obniżyć poziom cholesterolu. Wystarczy jeden baton, 3-6 tabletek suplementu diety lub też 3-4 kromki posmarowane Benecolem w ciągu dnia.

Źródła:

  1. Wnęk D. Cholesterol. https://dieta.mp.pl/zasady/117035,cholesterol. Data dostępu: 16.05.2018 r.
  2. Ede G. Low brain cholesterol – Separating fact from fiction. https://www.psychologytoday.com/us/blog/diagnosis-diet/201709/low-brain-cholesterol-separating-fact-fiction. Data dostępu: 16.05.2018 r.
  3. Cassoobhoy A. Can low cholesterol keep your brain healthy. https://www.webmd.com/cholesterol-management/features/can-low-cholesterol-keep-your-brain-healthy . Data dostępu: 16.05.2018 r.