Duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, problemy żołądkowe, drganie serca – to niektóre objawy, które mogą świadczyć o nerwicy. Niestety zaburzenia nerwicowe są często bagatelizowane, a przecież znacznie obniżają jakość życia, negatywnie wpływają na samopoczucie, koncentrację, wydajność w pracy, stosunki międzyludzkie. Jak rozpoznać nerwicę i co robić w przypadku wystąpienia objawów?

„Dziwne” bicie serca – czy to może być nerwica?

Kołatanie lub „pulsowanie” serca i duszność to jeden z sygnałów, które mogą świadczyć o zaburzeniach nerwicowych. Czasami możemy nawet spotkać się z określeniem „nerwica serca”, kiedy występujące objawy dotyczą głównie tego organu. Wówczas nerwica manifestuje się poprzez:

  • mocne bicie serca,
  • nierówną pracę serca,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zawroty głowy,
  • zmęczenie,
  • trudności ze złapaniem oddechu. (1)

Jeśli badania przeprowadzone po wystąpieniu tych objawów nie wykazały choroby serca, stan ten może świadczyć o psychogennym podłożu dolegliwości, a kardiolog może zasugerować konsultację psychiatryczną.

U osób chorych na nerwicę mogą jednak pojawić się także inne objawy somatyczne, do których należą bóle głowy, nudności, bóle i wzdęcia brzucha, biegunki, problemy w życiu seksualnym.

Zaburzenia nerwicowe powodują też problemy emocjonalne i zmiany zachowania – chory odczuwa lęki, ma obniżony nastrój, obsesyjne myśli, często dręczy go niepokój, rozdrażnienie, napięcie, unika sytuacji wywołujących lęk, a czasami stroni od kontaktów społecznych.

Z czego wynika nerwica i związane z nią kołatanie serca lub inne objawy? Choroba ma podłoże psychiczne, a dolegliwości wynikają z osobistych lęków i konfliktów wewnętrznych. Czynnikiem zaostrzającym stan może być przewlekły stres.

Występowanie objawów sercowych samo w sobie także jest źródłem strachu o własne zdrowie i życie. Pacjent zaczyna skupiać się na dolegliwościach sercowych, co może dodatkowo je zaostrzać i prowadzić do „błędnego koła”.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów nerwicy?

Pamiętaj, że wszelkie objawy kardiologiczne musisz zgłosić lekarzowi w celu ustalenia ich przyczyny. Zrób to tym bardziej, gdy doświadczasz ich regularnie lub zaobserwowałeś ich nasilenie.

Jeśli mocno i szybko bijące serce, duszności, bóle w klatce piersiowej lub inne dolegliwości nie mają w Twoim przypadku związku z chorobą serca i lekarz podejrzewa u Ciebie nerwicę, zapewne zaleci Ci psychoterapię.

Współpraca z terapeutą pomoże Ci dociec z czego wynikają u Ciebie zaburzenia oraz poradzić sobie z osobistymi lękami i konfliktami wewnętrznymi. Ponadto specjalista podpowie Ci jak skutecznie walczyć ze stresem.

W leczeniu nerwic stosowane są także leki o działaniu uspokajającym (np. benzodiazepiny) oraz antydepresyjnym, które należy przyjmować ściśle według wskazań lekarza. (1)

Bardzo skuteczną, naturalną metodą terapeutyczną jest aktywność fizyczna. Uprawianie różnych dyscyplin sportowych, uczęszczanie na zajęcia w klubie fitness albo zapisanie się na kurs tańca to środki pomocne w walce ze stresem, które szybko poprawiają nastrój i dodają energii.

Obserwacje wykazują, że ruch pomaga także w walce z lękami oraz ma pozytywny wpływ na poczucie pewności siebie, której często brakuje osobom borykającym się z nerwicą. (1)

Nerwice należą do najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych i w ciągu życia dotykają nawet 20% populacji. Nie oznacza to jednak, że należy je bagatelizować. Istnieje kilka skutecznych metod na walkę z nerwicą i poprawę jakości życia – warto z nich skorzystać, aby nie doprowadzić do pogłębienia problemów.

Źródło:

  1. Jarema M. Psychiatria. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2016, s. 357-362