Kręgarstwo (inaczej chiropraktyka lub terapia manualna) jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej, która polega na terapii mechanicznych zaburzeń i dysfunkcji narządu ruchu. Choć „nastawianie kręgów” kojarzy nam się głównie z leczeniem dolegliwości ze strony kręgosłupa, ma opinię pomocnego narzędzia również w przypadku innych problemów zdrowotnych.

Jest to jednak metoda bardzo kontrowersyjna, która budzi wątpliwości związane z bezpieczeństwem. Czy warto więc zdecydować się na nastawienie kręgosłupa? Jakie środki ostrożności zachować?

Kręgarstwo – w przypadku jakich dolegliwości może być pomocne?

Chiropraktycy opierają terapię na związku między układem nerwowym a kręgosłupem. Nastawianie kręgosłupa oraz inne metody stosowane przez chiropraktyków mają z założenia pomóc w przypadku różnych dolegliwości. Najczęściej wymieniane są:

 • bóle dolnego odcinka kręgosłupa i/lub bóle nogi (związane z rwą kulszową),
 • bóle odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • powtarzające się dolegliwości związane nadwyrężeniem kręgosłupa,
 • bóle głowy. (1)

Być może zdarzyło Ci się spotkać z opiniami, że chiropraktyka może być skuteczna przy wielu innych problemach zdrowotnych, takich jak silne bóle menstruacyjne i zespół napięcia przedmiesiączkowego, astma, nadciśnienie, fibromialgia czy bóle kręgosłupa piersiowego, jednak nie ma dowodów na skuteczność terapii w przypadku tych dolegliwości lub są one niewystarczające. (2)

Terapia opiera się jednak nie tylko na manipulacji manualnej. Chiropraktyk powinien najpierw zbadać i zdiagnozować pacjenta, zaproponować rodzaj leczenia, a także zadbać o jego edukację. Specjalista musi bowiem wiedzieć nie tylko jak nastawić kręgi, ale też jak zadbać o profilaktykę problemów z kręgosłupem i układem nerwowym – ważny jest tutaj tryb życia pacjenta, utrzymywanie właściwej postawy (podczas pracy i w czasie wolnym), dieta (w tym ewentualna potrzeba zrzucenia nadmiernej masy ciała). Oprócz nastawiania kręgosłupa chiropraktycy stosują również inne techniki, takie jak:

 • leczenie ciepłem i zimnem,
 • stymulacja elektryczna,
 • techniki relaksacyjne,
 • ćwiczenia (w tym ćwiczenia rehabilitacyjne). (2)

Czy kręgarstwo wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych?

Manipulacja kręgosłupa może powodować działania niepożądane, które jednak powinny mieć charakter przejściowy. Mogą być nimi bóle głowy, uczucie zmęczenia oraz dyskomfort w miejscu poddanym terapii manualnej. (2)

Jeśli zdecydujesz się zgłosić do chiropraktyka, poinformuj go o wszystkich schorzeniach (również tych nie związanych z kręgosłupem i układem nerwowym) oraz przyjmowanych lekach – wówczas zdecyduje, czy w Twoim przypadku jest wskazane przeprowadzenie tego typu terapii.

Kręgarstwo – kilka słów o bezpieczeństwie

Zdania na temat skuteczności terapii manualnej są podzielone, a pułapką może być w tym przypadku brak profesjonalizmu osoby, która prowadzi terapię. Dlatego wcześniej dobrze jest zrobić rozeznanie i udać się do licencjonowanego terapeuty.

Zanim podejmiesz tego typu kroki, skonsultuj się także z ortopedą i wykonaj wszelkie wskazane badania. To lekarz powinien zdecydować, jaka terapia będzie dla Ciebie najlepsza. Choć wiele osób zastanawia się, jak nastawić kręgosłup samodzielnie, tego typu eksperymenty są bardzo ryzykowne.

Skonsultuj się z ortopedą lub rehabilitantem także w kwestii profilaktyki bólów kręgosłupa. Ważne jest bowiem unikanie niepotrzebnych obciążeń, na które kręgosłup narażony jest na co dzień. Szkodzić mu mogą np. nieprawidłowe schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów, a także skłony czy znaczne przeprosty.

Ponadto ważne jest nauczenie się, jak utrzymywać prawidłową postawę ciała.(3) Im lepiej zatroszczysz się o swój kręgosłup, tym mniejsze będzie ryzyko bólu i utraty pełnej ruchomości.

Źródła:

 1. Yeomans S.G. What is a Chiropractor? https://www.spine-health.com/treatment/chiropractic/what-a-chiropractor. Data dostępu: 12.03.2018.
 2. Chiropractic: In Depth. https://nccih.nih.gov/health/chiropractic/introduction.htm. Data dostępu: 12.03.2018.
 3. Pietraszko W. Bóle krzyżhttps://neurologia.mp.pl/choroby/151271,bole-krzyza. Data dostępu: 12.03.2018.