Martwią Cię skoki ciśnieniaPrzyczyny tego typu problemów mogą być różne. Jeśli nagłe skoki ciśnienia pojawiają się w Twoim przypadku często, na pewno nie możesz ich ignorować – trzeba dociec skąd się biorą, bo tylko wówczas lekarz będzie mógł dobrać właściwe środki, aby sobie z nimi poradzić. Poznaj kilka możliwych powodów, przez które występują skoki ciśnienia tętniczego.

Co to jest ciśnienie tętnicze?

Zanim dowiesz się, czym może być spowodowany nagły wzrost ciśnienia, najpierw poznaj kilka podstawowych faktów o tym ważnym wskaźniku. Ciśnienie tętnicze to inaczej nacisk wywierany przez krew na ściany tętnic. Za prawidłową wartość uznaje się ciśnienie, które nie przekracza 140/90 mm Hg.

Niestety, w społeczeństwach rozwiniętych nadciśnienie jest chorobą powszechną. Gdy nie jest kontrolowane, może skutkować poważnymi powikłaniami, którymi są choroby serca, mózgu i nerek. Dlatego ciśnienie krwi należy kontrolować, a w przypadku nadciśnienia – leczyć się i zastosować zmiany w stylu życia, zalecone przez lekarza.

Nagły skok ciśnienia nie zawsze pojawia się jednak u osób chorujących na nadciśnienie – przyczyn tego stanu może być wiele i gdy występuje incydentalnie, nie zawsze sygnalizuje poważne problemy zdrowotne.

Skoki ciśnienia tętniczego – przyczyny

Do potencjalnych przyczyn nagłych skoków ciśnienia należą:

 • leki, np. pigułki antykoncepcyjne lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy), nieodpowiednio dobrana dawka leku stosowanego na nadciśnienie,
 • narkotyki, np. kokaina,
 • silny stres/ pobudzenie emocjonalne,
 • napad lęku,
 • nikotyna,
 • spożycie słonego posiłku lub napoju,
 • intensywny wysiłek fizyczny (osoby z niewyrównanym nadciśnieniem powinny go unikać!),
 • pogorszenie przebiegu chorób powodujących nadciśnienie – mogą być nimi choroby nadnerczy (zespół Conna, zespół Cushinga, zaburzenia syntezy hormonów kory nadnerczy, guz chromochłonny), przewlekłe schorzenia nerek, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, zespół obturacyjnego bezdechu sennego i inne.

Jakie są objawy skoków ciśnienia? Do niepokojących sygnałów należą: zaczerwienienie twarzy, ból głowy, oczu lub ból w klatce piersiowej, mdłości i zawroty głowy. Objawy te mogą być także związane z innymi problemami zdrowotnymi, jednak w przypadku ich wystąpienia warto zmierzyć ciśnienie.

Nadciśnienie – zapobieganie nagłym skokom wartości ciśnienia

Skoki ciśnienia nie muszą, ale mogą być niebezpieczne lub świadczyć o występowaniu schorzenia. Jeśli w Twoim przypadku doszło do jednorazowego wystąpienie skoku ciśnienia pod wpływem silnego stresu czy strachu, ale po uspokojeniu ciśnienie wróciło do normy, winna była nerwowa sytuacja. Gdy skoki ciśnienia się jednak powtarzają, należy koniecznie zgłosić je lekarzowi.

Leczenie zależy od przyczyny skoków ciśnienia. Aby ją ustalić prawdopodobnie dostaniesz skierowanie na badania, m.in badanie biochemiczne krwi, badanie moczu, EKG, echokardiografię. Specjalista może przepisać Ci lek, który należy zażyć w przypadku skoku ciśnienia.

Oprócz tego ważne jest zapobieganie tego typu incydentom – przedyskutuj z lekarzem formę aktywności fizycznej, która będzie w Twoim przypadku bezpieczna.

Ponadto musisz postarać się radzić sobie z silnie stresującymi sytuacjami – choć z początku to może wydawać się trudne, znalezienie skutecznej techniki relaksacyjnej i praktykowanie jej da Ci możliwość lepszego panowania nad nerwami – ćwiczenia oddechowe, medytacja czy joga dla wielu osób stanowią dobre lekarstwo na codzienne stresy.

Unikaj też nawyków, które przyczyniają się do nadciśnienia, takich jak palenie, picie alkoholu, obfite solenie potraw. O więcej porad zapytaj swojego lekarza i ściśle przestrzegaj jego wskazówek, bo tylko w ten sposób zmniejszysz ryzyko powikłań.

Źródło:

 1. Rewiuk K, Gąsowski J.  Nadciśnienie tętnicze. https://nadcisnienie.mp.pl/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze Data dostępu: 18.10.2017
 2. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nadnerczy. Nowa Medycyna 1/2002 http://www.czytelniamedyczna.pl/1478,nadciSnienie-tEtnicze-w-chorobach-nadnerczy.html Data dostępu: 18.10.2017
 3. Secondary hypertension. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/secondary-hypertension/symptoms-causes/syc-20350679 Data dostępu: 18.10.2017