Bursztyn to nic innego jak zastygła bryłka żywicy, którą można odnaleźć na plaży, gdzie wyrzucają ją morskie fale. Bursztyn nieoszlifowany najczęściej trafia w ręce turystów przechadzających się po piaszczystym brzegu lub do rasowych poławiaczy. Co ciekawe, nie każdy wie, jak wygląda nieoszlifowany bursztyn, dlatego często jest on mylony ze zwykłym kamieniem czy odłamkiem skały.

Tymczasem by bursztyn nabrał gładkości i stał się idealnie przejrzysty, musi trafić w ręce specjalisty. Najczęściej kojarzymy go z częścią biżuterii lub eleganckim dodatkiem, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że cechują go też właściwości lecznicze.

Bursztyn leczy?

Już od najdawniejszych czasów wierzono, że noszenie bursztynu nie tylko przynosi szczęście, ale i sprzyja zachowaniu jak najlepszego zdrowia. Mimo że z początku wiara w niezwykłe właściwości bursztynu opierała się jedynie na przesądach i mądrościach ludowych, z czasem udowodniono, że kwas bursztynowy działa bardzo pozytywnie na organizm.

Ma właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne.(1) To właśnie on stanowi bazę dla licznych maści i past. Ze swojego pozytywnego działania znana jest także nalewka z bursztynów, uważana za skuteczną przy naprawdę wielu dolegliwościach.

Ponadto bursztyn obfituje w składniki mineralne, takie jak wapń, żelazo, krzem, magnez czy potas. Nieocenione okazują się również kwasy żywiczne. Surowy bursztyn, czyli ten, który nie został jeszcze oszlifowany, wykazuje też działanie antybakteryjne. Dzięki niemu może wspomóc gojenie ran oraz wesprzeć układ immunologiczny człowieka. Dodatek bursztynu w kosmetykach pomaga natomiast w odbudowie niektórych warstw skóry.

Nalewka z bursztynu – właściwości

Nalewka, o której mowa, to nic innego, jak bursztyn rozpuszczony w spirytusie. Szczególną uwagę po dziś dzień przyciąga słynna nalewka bursztynowa Klimuszki – znanego i cenionego zielarza. Profilaktycznie można ją pić zwłaszcza w okresie jesiennym oraz zimowym, by zapobiegać grypie.

Nalewka spirytusowa na bursztynie pomaga wzmocnić odporność, złagodzić objawy przeziębienia, kataru, gorączki, a ponadto jest pomocna w przypadku bólów reumatycznych i mięśniowych.(1)

Maść bursztynowa a tarczyca

Podobnie jak nalewka z bursztynu, wiele pożytku dla zdrowia ma też maść bursztynowa albo bursztynowy olejek. Istnieje teoria, że mogą pomoc w przypadku chorób tarczycy, poprzez stymulację gruczołu do produkcji hormonów, a także dzięki właściwościom przeciwzapalnym. Maści i olejków używa się jednak przede wszystkim w stanach reumatycznych, dla złagodzenia bólu i stanu zapalnego.(2)

Trzeba mieć jednak świadomość, że żaden specyfik przygotowywany z bursztynu nie będzie lekiem na każdą dolegliwość, a gdy zaczną się poważne problemy zdrowotne, najlepszym wyjściem będzie wizyta u lekarza.

Źródło:

  1. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Bursztyn Bałtycki. http://www.amber.org.pl/files/7213/9625/6997/bursztyn_baltycki_pl.PDF. Data dostępu: 27.03.2018.
  2. Seward M. 8 Uses for Amber Essential Oil. https://healthyfocus.org/7-uses-for-amber-essential-oil/. Data dostępu: 27.03.2018.