Choroba wieńcowa, zastoinowa niewydolność serca, atak serca oraz inne schorzenia mają wiele wspólnych objawów. Dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości bardzo ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza i ustalenie ich powodu. Im wcześniej udasz się do specjalisty i rozpoczniesz leczenie, tym większe masz szanse na powrót do zdrowia.

Choroby serca – objawy

Temat objawów chorób serca jest bardzo szeroki, gdyż istnieje wiele schorzeń serca i całego układu krążenia. Poniższa lista zawiera objawy kilku często występujących problemów zdrowotnych, do których należą:

  1. Choroba wieńcowa (postać stabilna) daje o sobie znać poprzez ból w klatce piersiowej (umiejscowiony zazwyczaj za mostkiem), który jest gniotący, dławiący lub piekący, a zdarza się, że promieniuje do szyi, żuchwy lub ręki. Ból pojawia się np. po wysiłku fizycznym albo stresie emocjonalnym i trwa kilka minut, a także (co charakterystyczne) szybko ustępuje po podjęzykowym podaniu nitrogliceryny. Innymi możliwymi objawami tej choroby serca są zmęczenie, duszność wysiłkowa, ból brzucha oraz nudności. (1)
  2. Zawał serca – czasami zaczyna się w sposób nagły i gwałtowny, jednak w wielu przypadkach objawy rozwijają się powoli, powodując narastające bóle i dyskomfort. Chorzy odczuwają wówczas dolegliwości, które utrzymują się przez kilka minut – może być to ucisk, uczucie gniecenia, pełności lub ból (ten może dotyczyć także innych, górnych części ciała, np. ramion, szyi, żuchwy, pleców, brzucha). Ponadto problemy z sercem mogą powodować duszności, nudności, zawroty głowy, nagłe i intensywne pocenie się. (2)
  3. Arytmia, czyli nierówna praca serca, jest kolejną często występującą chorobą, objawiającą się poprzez palpitacje/kołatanie serca (nawet w młodym wieku), określane też jako uczucie „łomotania” w klatce piersiowej, zawroty głowy, omdlenia, duszność, uczucie wyczerpania, dyskomfort w klatce piersiowej. (3)
  4. Niewydolność serca – objawy tej choroby serca mogą obejmować duszność, która zazwyczaj towarzyszy wysiłkowi, ale może też pojawić się podczas spoczynku, szczególnie w czasie leżenia na plecach. Oprócz tego choremu doskwiera kaszel z odpluwaniem białej wydzieliny, obrzęki nóg i brzucha, nagłe przyrosty masy ciała (związane z odkładaniem się płynów), zawroty głowy, wyczerpanie, nudności, bóle w klatce piersiowej, mocne bicie serca lub inne objawy związane z jego nieregularną pracą. (3)

Jak chronić się przed chorobami serca?

To jedynie parę przykładów z listy najczęstszych chorób serca, które mogą być wynikiem wad, jednak czasem rozwijają się na skutek zaniedbań i niewłaściwych wyborów. Palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, nadwaga, kaloryczny jadłospis bogaty w tłuste produkty mięsne i pokarmy wysoko przetworzone (gotowe posiłki, pakowane ciasta, słodycze, artykuły spożywcze z dodatkiem dużej ilości cukru lub soli) – to niebezpieczne czynniki ryzyka chorób serca.

Czasami zdarzają się problemy z sercem po alkoholu i pewnie wielokrotnie zdarzało Ci się słyszeć, że negatywny wpływ na zdrowie układu krwionośnego ma także stres.(4) Dlatego zatroszcz się o swoje serce już dziś. Zgłoś się do lekarza i poproś o skierowanie na badania, postaraj się kontrolować ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi. Jeśli jego stężenie jest podwyższone, wypróbuj produkty Benecol® ze stanolami roślinnymi o udowodnionej skuteczności w jego obniżaniu.

Przekonasz się, że wprowadzanie zdrowych zmian do stylu życia to sama przyjemność, a nagrodą za wytrwałość będzie lepsze samopoczucie.

Źródło:

  1. Sobień B, Kopeć G. Objawy stabilnej choroby wieńcowej. http://chorobawiencowa.mp.pl/informacje/objawy/62050,objawy-stabilnej-choroby-wiencowej Data dostępu: 27.03.2017
  2. What Are the Warning Signs of Heart Attack? https://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@hcm/documents/downloadable/ucm_300319.pdf Data dostępu: 27.03.2017
  3. Symptoms of Heart Disease. http://www.webmd.com/heart-disease/guide/heart-disease-symptoms#1 Data dostępu: 27.03.2017
  4. Strategies to prevent heart disease. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-disease/in-depth/heart-disease-prevention/art-20046502?pg=1 Data dostępu: 27.03.2017