Oznaczenia na metkach dotyczące prania pozornie powinny być proste w interpretacji, jednak czasami ich właściwe odczytanie sprawia problemy. Tymczasem rysunkowe znaki dotyczące prania są bardzo ważne, bo pomagają właściwie zadbać o tkaniny, uniknąć ich przedwczesnego zniszczenia, skurczenia się lub rozciągnięcia. Jak więc odpowiednio przygotować rzeczy do prania? Tych kilka porad zapewne rozwieje Twoje wątpliwości.

Pranie – oznaczenia na metkach dotyczące prania chemicznego

Warto zacząć od tego, że nie wszystkie ubrania mogą być prane w klasyczny sposób, czyli ręcznie lub w pralce. Czasami można znaleźć oznaczenie na metce dotyczące konieczności prania na sucho, czyli chemicznego. Wówczas należy oddać ubranie do pralni chemicznej, gdzie zostanie odświeżone w profesjonalny sposób.

nie prać oznaczenie na metce

Znaczek, który informuje, że daną rzecz należy prać na sucho, to przekreślona miska z wodą. Natomiast obrazek z przekreślonym kółeczkiem informuje o tym, że danej rzeczy nie powinno się prać chemicznie.

Znaki dotyczące prania a optymalna temperatura wody

Bardzo ważne oznaczenia dotyczące prania na metkach to te, które dotyczą temperatury. Weź jednak pod uwagę, że przeważnie podana jest najwyższa dopuszczalna temperatura, która zapobiegnie zniszczeniu lub skurczenia się materiału. Jeżeli zaś rzecz, którą pierzesz, nie jest mocno zabrudzona, możesz wyprać ją w niższej temperaturze niż ta podana na metce.

metka oznaczenie pranie reczne

Symbol dłoni zanurzonej w wodzie oznacza, że daną rzecz należy prać ręcznie. Maksymalną temperaturą powinno być w tym przypadku 40 stopni C.

Oznakowanie prania dotyczące stosowania wybielaczy

metka oznaczenie stosowanie wybielaczy

Wybielacze i odplamiacze mogą bardzo zniszczyć tkaninę. Nie powinno się więc dodawać tego typu środków za każdy razem, gdy wydają się potrzebne, bo mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Oznaczenia na metkach do prania, odnoszące się do wybielaczy, mają kształt trójkąta. Przekreślony trójkąt to znak, że nie należy stosować wybielacza, a ubranie trzeba wyprać w łagodnym detergencie. Sam trójkąt to symbol oznaczający, że można używać wybielaczy chlorowych bądź tlenowych. Trójkąt z dwiema liniami biegnącymi przez środek to w skrócie informacja „nie chlorować”, czyli zezwolenie na używanie wybielacza tlenowego, bez dodatku chloru.

Instrukcja obrazkowa na metce a suszenie prania

oznaczenie metka pranie

Obrazki dotyczące suszenia w suszarkach bębnowych mają kształt kwadratów z kółkiem w środku. Przekreślony kwadrat oznacza, że danej rzeczy nie należy suszyć w suszarce automatycznej. Kwadrat z kółkiem i jedną kropką w środku to informacja, że można suszyć, jednak w niskiej temperaturze. Gdy w kwadracie są dwie kropki, wówczas dopuszczalne jest suszenie w normalnej temperaturze.

Znaki dotyczące prania a prasowanie tkanin

metka oznaczenie prasowanie

Nie wszystkie rzeczy wymagają prasowania, jednak (niestety) większość z nich po praniu ma nieładne zagniecenia. Nowoczesne żelazka mają dużo funkcji, dlatego przed użyciem zawsze warto zapoznać się z instrukcją. Na metkach odzieży znajdziesz natomiast wstępne informacje dotyczące prasowania. Przekreślony symbol żelazka oznacza, że danej rzeczy nie można prasować. Żelazko z jedną kropeczką/ kwadracikiem to znak, że nie powinno się prasować w temperaturze wyższej niż 110 stopni C, natomiast dwie kropki/ kwadraciki oznaczają, że temperatura dolnej płytki może mieć do 150 stopni C.

Tych kilka informacji powinno Ci ułatwić pranie w warunkach bezpiecznych dla Twojej odzieży, bielizny pościelowej czy stołowej. Dzięki temu dłużej zachowają piękny wygląd i funkcjonalność.