Na rynku dostępne są różne rodzaje okularów słonecznych – z filtrem UV, filtrem polaryzacyjnym albo fotochromem. W zależności od potrzeb, wybierz odpowiednie dla siebie szkła. Okulary pełnią jednak nie tylko funkcję ochronną, ale są także modnym dodatkiem do codziennych stylizacji. Warto więc dobrać je do kształtu twarzy, aby zawsze wyglądać i czuć się w nich dobrze.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne to ważny dodatek?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to inwestycja w zdrowie oczu i większy komfort podczas słonecznych dni. Jakie spełniają funkcje? Oprócz ochrony oczu przed zbyt silnym promieniowaniem, które może doprowadzić do podrażnień i powoduje dyskomfort podczas przebywania na słońcu, ograniczają także ich zmęczenie oraz poprawiają bodźce wzrokowe. Właściwie dobrane okulary mają za zadanie zabezpieczać oczy przed zmęczeniem nawet przy długotrwałym użytkowaniu. (1)

Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać je do kształtu twarzy?

Odpowiedni dobór okularów słonecznych bywa trudny i czasami trzeba przymierzyć kilka lub kilkanaście modeli, zanim trafi się ten jedyny, idealnie pasujący do kształtu twarzy i indywidualnego stylu. Podczas dokonywania zakupu koniecznie zwróć uwagę, czy okulary nigdzie Cię nie uciskają, ale jednocześnie stabilnie leżą. Choć często pojawia się pokusa, żeby podczas zakupów kierować się trendami w modzie, niewygodne okulary i tak nie sprawdzą się na co dzień. Poniżej przeczytasz kilka wskazówek, jakie okulary słoneczne pasują do okrągłej twarzy, jakie do owalnej, kwadratowej czy trójkątnej.

Jak dobrać okulary słoneczne do okrągłej twarzy?

Okrągła twarz wygląda bardzo delikatnie i młodzieńczo. Aby dodać jej charakteru i podkreślić rysy, najlepsze będą oprawki kanciaste. Dobrze sprawdzają się wszelkie ramki w kształcie prostokątów. Unikaj natomiast modeli o okrągłych lub owalnych szkłach.

Twarz owalna – jakie okulary przeciwsłoneczne będą najlepsze?

Osoby obdarzone owalną twarzą mają dużo szczęścia, gdyż pasuje im niemal każdy kształt. Jeśli chcesz optycznie poszerzyć twarz, możesz wybrać okulary o ramkach w kształcie podłużnych prostokątów. Jeżeli lubisz modele XXL, wybierz duże „pilotki”, które zakryją Twoje brwi i kości policzkowe. Gdy natomiast lubisz eksperymentować ze stylem, zainwestuj w modne okulary w kształcie kocich oczu.

Twarz kwadratowa – jakie okulary słoneczne dobrać?

Twoja twarz ma ostre i wyraziste rysy, które możesz nieco złagodzić dzięki dobrze dopasowanym oprawkom. Jakie modele będę dla Ciebie najlepsze? Po pierwsze – okulary owalne z dosyć cienkimi, delikatnymi oprawkami. Po drugie – okulary z półpełnymi oprawkami. Po trzecie – okulary w kształcie kocich oczu, których górna część jest szersza od Twoich kości jarzmowych (tzw. policzkowych). Modele, których lepiej unikać, to okulary kanciaste, kwadratowe albo „kujonki”, które jeszcze bardziej wyostrzają rysy.

Idealne okulary przeciwsłoneczne do twarzy trójkątnej

Czasami określa się twarz trójkątną jako twarz w kształcie serca. Charakterystyczne dla niej są wysokie kości jarzmowe i wąski podbródek. W tym przypadku najlepsze będą okulary o kształcie owalnym lub okrągłym, o dosyć wyrazistych ramkach. Unikaj za to modeli bez ramek i okularów w kształcie kropli (wąskie przy nasadzie nosa i szerokie przy skroniach).

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, jaki model wybrać, poproś o radę kogoś bliskiego albo sprzedawcę w salonie. Jednocześnie pamiętaj, że choć wygląd okularów też jest ważny, bardziej istotne jest zwrócenie uwagi na dobry filtr, który zabezpieczy Twoje oczy na co dzień.

Źródła:

  1. Gralewicz G., Owczarek G. Nowe wymagania techniczne dla okularów przeciwsłonecznych w świetle Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 9 marca 2016 w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia Dyrektywy Rady 89/686/EWG. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. 2016, 1(12): 33-41