To, w jaki sposób używamy swojego języka ojczystego, stanowi prawdziwą wizytówkę naszej kultury osobistej. Dziś, kiedy znaczna część korespondencji tak służbowej, jak i prywatnej przeniosła się do sieci, wydaje się, że powinno mieć to jeszcze większe znaczenie.

Tymczasem coraz częściej zaniedbujemy poprawną pisownię, nie tylko zapominając w SMS-ach czy mailach o polskich znakach diakrytycznych, ale też w pośpiechu popełniając – mniej lub bardziej rażące – błędy.

Dylematy takie jak pisownia „spoza” czy „w zamian” potrafią nieźle zamieszać w głowie. Wielu takich błędów, przy odrobinie dobrej woli i minimalnej pracy nad swoją wiedzą ortograficzną, daje się uniknąć. Jak to zrobić?

Sprawdź, zapisz, zapamiętaj

Jeśli ortografia sprawia Ci problemy i zaczyna Ci to przeszkadzać, po prostu popracuj nad sobą. Ile razy zdarzyło Ci się zawahać np. nad pisownią cząstki „super” – razem czy osobno? A ile razy sprawdziłeś, jak to poprawnie napisać? No właśnie…

By pisać poprawnie, trzeba ćwiczyć – a jeśli zaniedbałeś to w czasach szkolnych, czas nadrobić zaległości. Spraw sobie dobry słownik ortograficzny – największą renomą cieszą się słowniki wydawnictwa PWN. Pracują nad nimi bowiem najlepsi specjaliści w zakresie kultury języka. Z pewnością można im zaufać. Za każdym razem, gdy nie wiesz, jak coś napisać, po prostu to sprawdź.

Dobrym pomysłem będzie założenie swojego własnego ortograficznego „słownika” – notesu lub zeszytu, w którym zapisywać będziesz słowa czy wyrażenia, które sprawiają Ci kłopot i co do których często się wahasz. Gwarantujemy, że w ten sposób uda Ci się zapamiętać nawet najbardziej problematyczne słowa i frazy.

Dużo czytaj

Dla wielu brzmi to jak banał, ale taka jest prawda – im więcej czytamy, tym lepiej piszemy, zarówno jeśli chodzi o ortografię, jak i o styl wypowiedzi pisanych. W swoim napiętym harmonogramie wygospodaruj więc trochę czasu na lekturę. Sięgaj po książki, dobre czasopisma, możesz też czytać teksty publikowane w internecie (ale uwaga: wiele portali niespecjalnie zwraca uwagę na kwestie ortograficzne, bądź więc czujny).

Regularne czytanie może zdziałać cuda, jeśli chodzi o eliminację błędów ortograficznych. Różnicę zauważysz bardzo szybko – z pewnością więc warto spróbować. Poprawna pisownia w zamian za rozwijającą wyobraźnię rozrywkę na poziomie? Podwójnie wygrywasz!

Używaj aplikacji do poprawiania błędów

Coraz większą furorę na rynku aplikacji mobilnych robi amerykański start-up Grammarly, który automatycznie poprawia błędy ortograficzne i interpunkcyjne we wprowadzonych do niej tekstach. Na razie aplikacja dostępna jest tylko w wersji angielskojęzycznej, ale trwają prace nad innymi jej odsłonami, także w języku polskim.

Na zasadzie podobnej do Grammarly działa dostępne już w języku polskim narzędzie LanguageTool, które znajdziemy na stronie internetowej LanguageTool.org. Jeśli chcesz kontrolować poprawność pisanych przez siebie maili czy komentarzy i wiadomości na popularnych portalach, możesz zainstalować wtyczkę skorelowaną z Twoją przeglądarką.

Dzięki temu aplikacja będzie podkreślać Twoje błędy i pozwoli Ci na bieżąco je poprawiać. Stworzono też wtyczkę, z której można korzystać w edytorze tekstu w pakiecie Libre Office. Ten automatyczny korektor jest dostępny na wolnych licencjach – nie musisz więc płacić za jego korzystanie.

Krótka ściągawka – jak to napisać?

  • Beze mnie – razem czy osobno? OSOBNO
  • Do zobaczenia – razem czy osobno? OSOBNO
  • Comiesięczny – razem czy osobno? RAZEM
  • Z powrotem – razem czy osobno? OSOBNO
  • Chcielibyśmy – razem czy osobno? RAZEM