Nieestetyczne worki pod oczami to zmora niejednej kobiety. Mężczyźni zazwyczaj nie zwracają na nie większej uwagi, podobnie jak na inne defekty kosmetyczne. Sęk w tym, że worki i cienie pod oczami to nie tylko skaza na urodzie, ale i objaw rozmaitych dolegliwości. Skąd właściwie się biorą i w jaki sposób można się ich pozbyć, by więcej nie musieć patrzeć na nie w lustrze?

Co oznaczają worki pod oczami?

Na początku warto uspokoić tych, którzy worki pod oczami mają praktycznie zawsze, a jednocześnie nie odczuwają zmęczenia ani nie niepokoi ich żadna inna dolegliwość. Bardzo możliwe, że zadziałał tu czynnik genetyczny i ktoś w rodzinie również borykał się z tym problemem.

Najczęściej jednak sińce i worki pod oczami wiążą się z niedoborem snu, ogólnym przemęczeniem organizmu, nadmiernym stresem, a także z dietą zawierającą duże ilości soli.

Niestety zdarza się też, że worki pod oczami pojawiają się nagle, bez żadnego wyraźnego powodu. Wtedy można się również spodziewać rozmaitych chorób, na przykład atopowego zapalenia skóry czy schorzenia nerek.(1,2)

Sińce pod oczami u faceta to także nic niezwykłego. Cienka skóra pod oczami, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, ma to do siebie, że okazuje się znacznie wrażliwsza od tej na czole czy policzkach. Właśnie dlatego tak łatwo ulega wszelkim podrażnieniom.

Worki pod oczami powstają wówczas, gdy w tkankach zostanie nagromadzona zbyt duża ilość płynu. Cienie występują bardzo często wraz z nimi i powstają na skutek nierównej pigmentacji skóry w tamtym miejscu (jest ona bardzo płytko unaczyniona).

Cienie i worki pod oczami mogą się pojawiać zwłaszcza u osób, które palą papierosy, nadużywają alkoholu, często się opalają oraz spożywają wiele niezdrowych posiłków.

Jak zlikwidować wory pod oczami?

Jeśli worki i sińce pod oczami nie są efektem braku snu, raczej trudno będzie je całkowicie usunąć. Mimo wszystko można się postarać, by nie rzucały się w oczy i stały się nieco mniejsze niż początkowo.

Jak zatuszować worki pod oczami? Jeśli pojawiają się zawsze po przebudzeniu, nie zaszkodzi przed pójściem spać dokładnie wywietrzyć sypialni oraz napić się wody. Nazajutrz można natomiast przemyć twarz chłodną wodą, by pozwolić jej się zregenerować.

Pomoże też specjalny krem pod oczy na cienie i opuchnięcia. Tego typu kosmetyki mają za zadanie pobudzić krążenie krwi oraz limfy. Alternatywnie można też używać beztłuszczowych żeli. W ich składzie powinny się znajdować między innymi witaminy K i C, wyciąg z miłorzębu japońskiego, wyciąg ze świetlika oraz arnika.

Ważny jest sposób nakładania kremu. Należy go rozprowadzić ostrożnie, samymi opuszkami palców. Warto punktowo uciskać powieki – raz górną, raz dolną. Krem pod oczy warto przechowywać w lodówce, by przez cały czas pozostawał chłodny. Wtedy, podczas stosowania, zadziała jak zimny okład i zmniejszy opuchliznę, widoczną pod oczami.

W drogeriach stacjonarnych i internetowych można też spotkać maski żelowe, często bezzapachowe, a dzięki temu niewywołujące reakcji alergicznych. Je także powinno się trzymać w lodówce i nakładać na twarz każdego poranka.

Na worki i cienie pod oczami pomogą również specjalnie przygotowane chłodne kompresy. Mogą one wystąpić pod postacią schłodzonych plastrów ogórka czy pokruszonych kostek lodu. Dzięki temu, że zwężają naczynia limfatyczne, mogą jednocześnie zmniejszyć ilość płynu, jaki w nich zalega. Aby kompres był skuteczny, warto potrzymać go przez dziesięć minut na powiekach.

Można też stosować zamiennie z nim schłodzone łyżeczki lub posłużyć się woreczkami z herbatą – moczy się je w letniej wodzie, a następnie układa na powiekach, by kofeina zawarta w naparze mogła zwęzić naczynia krwionośne oraz zmniejszyć obrzęk.

Źródło:

  1. Haddrill M. How To Get Rid of Puffy Eyes. http://www.allaboutvision.com/cosmetic/puffy-eyes.htm. Data dostępu: 28.03.2018.
  2. Dark circles under eyes and Dark Circles. https://www.mayoclinic.org/symptoms/dark-circles-under-eyes/basics/causes/sym-20050624. Data dostępu: 28.03.2018.