Pozytywne myślenie to hasło, które przez wiele osób jest źle interpretowane. Ludzie pozytywnie nastawieni do życia oskarżani są często o to, że będąc „niepoprawnymi optymistami”, nie myślą racjonalnie i wypierają fakty.

Rzekomo z tego powodu sami ściągają na siebie nieszczęścia, biernie przyglądając się temu, co się dzieje i łudząc się, że wszystko poukłada się przy pomocy jakiejś niewidzialnej siły, zupełnie bez ich udziału. Takie postrzeganie pozytywnego myślenia wcale nie zachęca do zmiany nastawienia na lepsze, a co najważniejsze – jest dużym błędem!

Z pojęciem pozytywnego myślenia ściśle wiąże się jeszcze jedno istotne zagadnienie, jakim jest motywacja. Jeśli odczuwasz silną potrzebę zmian w swoim życiu, bo nie daje Ci ono pełnej satysfakcji, daj się porwać pozytywnemu myśleniu i sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Człowiek pozytywnie myślący, czyli…?

W pierwszej kolejności, jeśli chcemy mówić o pozytywnym myśleniu z prawdziwego zdarzenia, a nie o jakimś jego wyimaginowanym substytucie opartym na stereotypach, wypada obalić pewne mity. Prosty przykład – szef wręcza Ci wypowiedzenie… Zgodnie ze stereotypem sytuacja ta nie powinna wyprowadzić Cię z równowagi w najmniejszym stopniu.

Jako osoba nastawiona pozytywnie do tego, czym doświadcza Cię los, uznasz po pierwsze, że jest w tym głębszy sens, a po drugie z marszu założysz, że szef na pewno w cudowny sposób jednak zmieni zdanie lub w najgorszym wypadku w ciągu kilku dni zdobędziesz nową, równie dochodową pracę. Przykłady można by mnożyć, ale oczywiście jest to fikcja!

Zapamiętaj, że pozytywne myślenie nie jest równoznaczne z biernym braniem od losu tego, co daje, z pokornym godzeniem się na to i usilnym poszukiwaniem dobrych stron w najgorszych nieszczęściach. Wręcz przeciwnie. Pozytywne myślenie ma za zadanie dać Ci siłę, abyś uwierzył we własne możliwości i nie bał się podejmować prób realizacji założonych celów.

Ma ono być dla Ciebie punktem wyjścia, bo jak powszechnie wiadomo, najtrudniej jest zacząć. Jeżeli Twoje nastawienie będzie dobre, łatwiej i szybciej wykonasz pierwszy krok.

Myśląc pozytywnie – dostrzegasz, że to Ty masz moc sprawczą w bardzo wielu kwestiach i to od Ciebie zależy, jak potoczy się większość Twoich spraw.

Kiedy zatem szef Cię zwalnia, nie siedzisz bezczynnie i nie rozwodzisz się nad tym, jak wspaniałym i głębokim doświadczeniem będzie dla Ciebie utrata pracy, ale podejmujesz próbę negocjacji lub aktywnie poszukujesz nowej posady, realnie oceniając swoje możliwości i potrzeby. Dzięki pozytywnemu myśleniu nawet pewne niepowodzenia nie zniechęcą Cię i nie zawrócą z obranej drogi.

Pozytywne myślenie – porady dla początkujących

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że pozytywne myślenie nie jest Twoim obowiązkiem i zasadą, której musisz przestrzegać za wszelką cenę. Taki sposób postrzegania tego zagadnienia może doprowadzić Cię do jeszcze większej frustracji. W końcu zmiana nastawienia ma Cię uszczęśliwić, a nie stać się przyczyną kolejnych trosk i problemów.

Wdrażaj wszelkie zmiany powoli, bacznie przyglądaj się swoim reakcjom na określone zdarzenia. Nie krytykuj się, ale zapisuj i analizuj, wyciągaj konstruktywne wnioski. Jeżeli chcesz zmienić swoje nastawienie na lepsze i bardziej przyjazne zarówno Tobie, jak i Twojemu otoczeniu, musisz poznać siebie – swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości.

Skup się na własnym rozwoju wewnętrznym. Nie poddawaj się zazdrości i rywalizacji. Staraj się robić wszystko w zgodzie z własnymi przekonaniami. Oceń, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i temu poświęcaj swój czas oraz energię – pamiętaj, że nie osiągniesz perfekcji w każdej dziedzinie życia. Im szybciej to sobie uzmysłowisz, tym łatwiej się z tym pogodzisz i osiągniesz wewnętrzny spokój – lepiej być naprawdę dobrym w kilku dziedzinach niż średnio byle jakim we wszystkich!

Swoją przygodę z pozytywnym nastawieniem do ludzi i świata zacznij od spraw – wydawać by się mogło – banalnych. Nie oceniaj ludzi, uśmiechaj się do nich, a szybko zauważysz, jak wielką moc ma jeden życzliwy uśmiech i dobre słowo. Im bardziej przyjaźnie będziesz traktował ludzi, tym większą masz szansę na odwzajemnienie dobrej energii, która naładuje Cię na długi czas.

Myśląc pozytywnie, szybko zrozumiesz, że niepowodzenie nie oznacza końca świata. Bierz odpowiedzialność za to, co robisz, wyciągaj wnioski z doświadczonych porażek i przekuwaj je w sukcesy, wciąż doskonaląc się i stając się lepszym. Zawsze masz drugą szansę – musisz tylko ją dostrzec i chcieć z niej skorzystać.

Rola motywacji w pozytywnym myśleniu

Jak zostało wspomniane, z pozytywnym myśleniem ściśle związane jest pojęcie motywacji. Jest ona niczym innym jak stanem gotowości do podejmowania określonych działań. Musisz znaleźć własną, wewnętrzną motywację, dzięki której będziesz dążyć do realizacji swoich założeń.

Im silniejsza ona będzie, tym łatwiej pokonasz kolejne przeszkody i nie poddasz się uczuciu zwątpienia. Twoja motywacja musi być jednak dobrze ukierunkowana. Postaw na motywację pozytywną, opartą na systemie nagród.

Wyznaczaj sobie zatem kolejne cele (metodą małych kroków), na końcu których czekać będzie na Ciebie nagroda – nie ważne jaka, ustal to samodzielnie. Musi być na tyle atrakcyjna i satysfakcjonująca, że zapragniesz do niej dążyć.

Odhaczaj zatem kolejne punkty na swojej liście zadań wzmacniających pozytywne myślenie i nie odmawiaj sobie przyjemności świętowania nawet małych sukcesów.

Nigdy natomiast nie karz się za niepowodzenia. Kiedy się zdarzą – analizuj, bo tylko dzięki temu masz szansę uniknąć w przyszłości popełniania tych samych błędów. Motywacja negatywna, oparta na karach, jest skuteczna jedynie przez chwilę. Ostatecznie zaś nic nie wnosi, jest źródłem stresu i może całkowicie zahamować chęć rozwoju.