Oczy to jeden z najwrażliwszych narządów w ciele człowieka. Bardzo łatwo ulegają podrażnieniom, w tym zaczerwienieniu czy obrzękowi. Kiedy nie otrzymują odpowiedniej dawki odpoczynku, szybko się męczą i zaczynają piec.

Często wiąże się to z rozwojem zespołu czerwonego oka, który natomiast towarzyszy wielu jednostkom chorobowym.(1) Co może wywoływać pieczenie oczu i jak mu zapobiegać?

Skąd bierze się pieczenie oczu?

Na pieczenie oczu lub swędzenie kącików oczu najbardziej narażone są osoby pracujące wiele godzin przy komputerze. Często cierpią one na zespół suchego oka – schorzenie spowodowane niewłaściwym nawilżeniem powierzchni oczu (dostarcza się jej zbyt małą ilość filmu łzowego lub film łzowy o nieodpowiednich właściwościach).

Może do niego dojść między innymi w wyniku nadmiernego parowania filmu łzowego lub jego nieodpowiedniego składu. W pierwszym przypadku czynnikiem sprzyjającym okazuje się właśnie długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera bądź telewizora.

Kiedy człowiek patrzy w jeden punkt przez wiele godzin, jednocześnie zdecydowanie mniej mruga. Wtedy automatycznie produkuje mniej łez i nie jest w stanie dostatecznie nawilżyć oka. Wówczas dochodzi do jego wysuszenia, podrażnienia (chociażby swędzenie w kącikach oczu) oraz mocnego zaczerwienienia.

Zmęczone, wysuszone oczy zaczynają także dotkliwie piec. Najlepiej wtedy stosować krople do oczu na pieczenie i swędzenie.(2)

Zespół suchego oka pojawia się często przy chorobach autoimmunologicznych oraz u kobiet, które przechodzą menopauzę. Dolegliwość ta dotyczy bardzo wielu osób dorosłych.

Co ważne, chory nie musi koniecznie odczuwać suchości pod powiekami – zespół może występować również wówczas, gdy łez jest za dużo, ale mają niewłaściwy skład, który nie zapewnia oczom warunków do prawidłowego funkcjonowania.(2)

Inną chorobą związaną z pieczeniem oczu jest zapalenie spojówek. Powoduje je między innymi opisywany wcześniej zespół suchego oka, ewentualne zakażenie bakteryjne lub też reakcja uczuleniowa (na przykład w przypadku alergii na kurz).

Przypadłość występuje przynajmniej raz w życiu każdego dorosłego człowieka i zazwyczaj nie ma żadnych poważniejszych skutków. Może, lecz nie musi powodować pieczenie i swędzenie oka, a w razie infekcji bakteryjnej wiąże się również z wyciekiem ropnej wydzieliny.(3)

Czerwone oko – krótka charakterystyka

Silne zaczerwienienie oczu, nazywane także czerwonym okiem bądź zespołem czerwonego oka, stanowi jeden z najczęściej występujących objawów chorób narządu wzroku. Wywołują je nie tylko bakterie i inne drobnoustroje, ale również wszelkie podrażnienia, do jakich może dojść na co dzień. Bardzo często zapowiada stan zapalny, a towarzyszy mu swędzenie oka.

Zaczerwienienie może wystąpić w wyniku poszerzenia się naczyń krwionośnych w obrębie spojówki, co zdarza się najczęściej. Zdecydowanie rzadziej dochodzi do poszerzenia się naczyń krwionośnych obszaru twardówki lub znalezienia się krwi tuż pod spojówką.(1)

Zaczerwienione oko, które często łączy się z jego dotkliwym pieczeniem, może być objawem rozmaitych schorzeń okulistycznych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim stan zapalny powiek oraz choroby spojówek, w tym wszystkie stany zapalne oraz rzadziej występujące dolegliwości, na przykład zespół Stevensa-Johnsona czy podspojówkowy wylew krwi. Można też wspomnieć schorzenia błony naczyniowej czy rogówki. Z pieczeniem oka, które z czasem przeradza się w ból, związane są także urazy gałki ocznej.(1)

W przypadku, gdy dostrzeże się u siebie zaczerwienienie oczu, należy zastanowić się nad jego przyczyną. Jeśli pojawi się ono nagle, bez konkretnego powodu, prawdopodobnie będzie świadczyć o rozpoczynającym się stanie zapalnym. Z kolei nasilające się łzawienie i swędzenie oczu nie musi koniecznie zwiastować choroby, a jedynie sygnalizować przemęczenie narządu wzroku.

Zawsze jednak warto udać się do okulisty, a ten zadecyduje, czy potrzebny okaże się antybiotyk do oczu, czy wystarczą tylko krople dostępne bez recepty i trochę odpoczynku.

Źródło:

  1. Pogrzebielski A. Zaczerwienienie oka (czerwone oko; zespół czerwonego oka). https://okulistyka.mp.pl/objawychoroboczu/77451,zaczerwienienie-oka-czerwone-oko-zespol-czerwonego-oka Data dostępu: 27.03.2018
  2. Adler R. Understanding Dry Eye Syndrome. http://www.allaboutvision.com/conditions/dryeye-syndrome.htm Data dostępu: 27.03.2018
  3. Prost M. Zapalenie spojówek u dorosłych. https://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyspojowki/83224,zapalenie-spojowek-u-doroslych Data dostępu: 27.03.2018