W związku z rosnącą popularnością aktywnego trybu życia rośnie też zapotrzebowanie na gadżety, które przydają się podczas treningów. Coraz częściej decydujemy się na zakup nie tylko różnego rodzaju sprzętu sportowego czy odzieży zaprojektowanej specjalnie z myślą o osobach uprawiających dany sport, ale też małej elektroniki, która do niedawna służyła głównie zawodowym sportowcom. Doskonały przykład stanowi tu pulsometr, którego zalety dostrzegli przede wszystkim amatorzy biegania i triathlonu. Jak działa pulsometr i jak wybrać zegarek sportowy?

Pulsometr – jak to działa?

Jeśli swoje treningi (także amatorskie) traktujesz poważnie, z pewnością chciałbyś monitorować swoje wyniki i parametry organizmu zmagającego się z serwowanym mu wysiłkiem. Zegarek sportowy z pulsometrem bardzo w tym pomaga. Pulsometr działa w sposób zbliżony do badania EKG – śledzi i odnotowuje zmiany napięcia elektrycznego wywołane przez pracę naszego serca. Na rynku dostępne są trzy różne typy pulsometrów:

  • Pulsometr klasyczny. To dwuczęściowy zestaw, w którym znajdziemy opaskę z czujnikiem (trzeba nią obwiązać klatkę piersiową) i zegarek sportowy. Czujnik ukryty w opasce drogą radiową przekazuje sygnał do odbiornika, dzięki czemu możliwe jest odczytanie pomiaru tętna. Zaletą takiej dwuczęściowej konstrukcji jest duża precyzja i trafność wyników. Pulsometry te są zazwyczaj wodoodporne, posiadają też szereg dodatkowych funkcji, jak pomiar czasu i szybkości wykonywanych czynności czy licznik spalonych kalorii.
  • Pulsometr jednoczęściowy (pulsometr nadgarstkowy). To zegarek sportowy zakładany na rękę lub – rzadziej – gadżet przypominający pierścionek z maleńkim ekranem. W użyciu jest z pewnością znacznie wygodniejszy niż tradycyjny pulsometr, nie wymaga bowiem zakładania opaski na klatkę piersiową. Trzeba jednak przyznać, że tego rodzaju zegarek sportowy z pulsometrem nie dokonuje aż tak dokładnych pomiarów jak pulsometr klasyczny.
  • Pulsometr z licznikiem. Ten gadżet przeznaczony jest dla rowerzystów. Działa podobnie do pulsometru klasycznego, z tym że odbiornik odczytujący wyniki pomiarów zakłada się na kierownicę roweru. Taki pulsometr pozwala monitorować tempo i liczbę przebytych przez nas kilometrów.

Zegarek sportowy – na co zwrócić uwagę?

Przy kupnie zegarka z pulsometrem warto przyjrzeć się szczególnie uważnie następującym jego parametrom:

  • Wyświetlacz. By dobrze nam służył, musi być czytelny i solidny. Dane powinny być wyświetlane dużymi, wyraźnymi literami. Ważna jest także funkcja podświetlania ekranu.
  • Funkcja pomiaru tętna maksymalnego HRmax. Pozwala na bardzo dokładne monitorowanie przebiegu wysiłku na zasadzie stref tętna. Dzięki temu treningi staną się bardziej efektywne.
  • Pomiar czasu i dystansu. W przypadku wielu osób, szczególnie biegaczy, wyniki pomiaru tętna interpretuje się względem długości przebytych odcinków i czasu, w jakim się je przebywa. Taka funkcja znacznie to ułatwia.
  • Wodoodporność. Ważna szczególnie dla osób trenujących na basenie – pływaków i triathlonistów – czy uprawiających wioślarstwo i kajakarstwo.

Jaki zegarek sportowy wybrać?

Wybór odpowiedniego zegarka sportowego zależy od Twoich predyspozycji i potrzeb. Jeśli chcesz po prostu wiedzieć, jak Twoje ciało pracuje podczas wysiłku fizycznego, ale nie masz ambicji wyczynowych, lubisz spacerować i maszerować, a osobiste rekordy nie mają dla Ciebie znaczenia – spokojnie możesz zdecydować się na pulsometr jednoczęściowy. Stopień dokładności pomiarów nie jest bowiem w tej sytuacji aż tak ważny.

W przypadku, gdy zamierzasz bardzo poważnie popracować nad wydolnością swojego organizmu lub jeśli np. podjąłeś treningi, żeby wystartować w jakichś zawodach, lepiej będzie postawić na bardziej zaawansowany i dokładny w pomiarach pulsometr klasyczny, najlepiej wzbogacony o dodatkowe funkcje.

Życzymy dobrych wyborów!