"

Najczęściej zadawane pytania

1. W jaki sposób Benecol® obniża poziom cholesterolu?

Produkty Benecol® zawierają aktywny składnik stanole roślinne. Stanole roślinne hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu i zwiększają wydalanie go z organizmu, dzięki czemu stężenie cholesterolu we krwi zostaje obniżone. Stanole roślinne efektywnie redukują wchłanianie cholesterolu:

* egzogennego, pochodzącego z produktów, które zjadamy;

* oraz cholesterolu endogennego, czyli produkowanego przez  wątrobę; poziom cholesterolu endogennego jest uwarunkowany genetycznie i nie zależy od sposobu odżywiania.

2. Skąd wiadomo, że produkty Benecol® są skuteczne?

Działanie stanoli roślinnych  zawartych w produktach Benecol® oraz ich bezpieczeństwo  potwierdzono  w ponad 70 badaniach klinicznych, których wyniki zostały opublikowane w prestiżowych pismach naukowych. Działanie stanoli roślinnych zostało też potwierdzone przez  Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA (European Food Safety Authority), która opiniuje i zatwierdza oświadczenia zdrowotne, dotyczące żywności. Oświadczenie zdrowotne dla stanoli roślinnych zatwierdzone przez EFSA brzmi:

„Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Korzystny efekt występuje w przypadku dziennego spożycia 1,5–2,4 g stanoli roślinnych”.

3. Co to są stanole roślinne?

Stanole roślinne to cząsteczki o budowie podobnej do cholesterolu, z niewielkimi różnicami w strukturze cząsteczkowej. Ta niewielka różnica w strukturze to jednak duża różnica w funkcji spełnianej w organizmie:  stanole roślinne łączą się w przewodzie pokarmowym z cząsteczkami cholesterolu i wiążą go, uniemożliwiając przeniknięcie do krwiobiegu.  W taki sposób związane cząsteczki cholesterolu są następnie wydalane z organizmu.

Stanole roślinne występują naturalnie w: owocach, orzechach, zbożach, nasionach i olejach roślinnych. Niestety w niewielkich ilościach. Spożycie stanoli roślinnych w codziennej diecie nie jest wystarczające, aby obniżyć  poziom cholesterolu. Dlatego skoncentrowana dawka stanoli roślinnych została dodana do produktów Benecol, aby  ułatwić konsumentom  spożywanie codziennej, efektywnej porcji.

4. Kiedy stosować Benecol®?

Produkty Benecol® przeznaczone są dla osób, które chcą obniżyć poziom cholesterolu. Poziom cholesterolu można sprawdzić tylko wykonując badanie krwi. O prawidłowym poziomie cholesterolu, czyli o wartościach określanych jako „norma” mówimy, gdy wartość dla cholesterolu całkowitego nie przekracza 200 mg/dl. Już przy wartości 190 mg/dl należy wprowadzić działania, mające na celu obniżenie poziomu cholesterolu: zmianę sposobu odżywiania, więcej ruchu i wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów Benecol®.

Podwyższony poziom cholesterolu nie objawia się żadnymi dolegliwościami, dlatego tak wiele osób nie jest świadome tego, że ma przekroczoną normę. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań i reagowanie, gdy wyniki będą przekraczały normę.

5. Jak dawkować Benecol® ?

Produkty Benecol® powinny być spożywane codziennie. Dzienna dawka stanoli roślinnych, gwarantująca obniżenie poziomu cholesterolu, jest zawarta w 30 gramach produktów Benecol®  – to ilość wystarczająca do posmarowani 3-4 kromek pieczywa.

6. Po jakim czasie stosowania produktów Benecol® mogę oczekiwać rezultatów?

Obniżenie poziomu cholesterolu ma miejsce po ok. 3 tygodniach codziennego stosowania zalecanej dziennej dawki stanoli roślinnych zawartych w produktach Benecol®.

7. Co się stanie jeśli przekroczę zalecaną dzienna dawkę produktów Benecol® ?

Nie będzie to stanowiło żadnego zagrożenia.  Stanole roślinne nie są wchłaniane przez organizm i nie przedostają się do krwiobiegu. W niezmienionej formie są wydalane z organizmu wraz z cząsteczkami cholesterolu, które zwiążą.

8. Co się stanie jeśli przestanę stosować Benecol® ?

Po zaprzestaniu spożywania produktów  Benecol® korzystny wpływ stanoli roślinnych zanika, a stężenie cholesterolu we krwi, jeśli nie zastosowano innych metod obniżania, wraca do poprzedniego poziomu. Dlatego rekomenduje się systematyczne spożywanie produktów Benecol®.

9. Czy są przeciwwskazania do spożywania stanoli roślinnych zawartych w produktach Benecol® ?

Benecol®  nie jest wskazany dla:

* kobiet w ciąży,
* kobiet karmiących piersią,
* dzieci poniżej 5 roku  życia.

Spożywanie produktów Benecol®  przez osoby, zażywające leki obniżające poziom cholesterolu, powinno być skonsultowane z lekarzem.

10. Czy można spożywać produkty Benecol® przyjmując leki na obniżenie cholesterolu?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania produktów Benecol® wraz z lekami obniżającymi poziom cholesterolu. Każdorazowo należy taką sytuację skonsultować z lekarzem prowadzącym.

11. Czy margaryna Benecol® zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego?

Margaryna i tłuszcze do smarowania Benecol® nie zawierają w składzie tłuszczów zwierzęcych.

* Benecol® CLASSIC nie zawiera również  żadnych innych składników pochodzenia zwierzęcego.

* Benecol® LEKKI ze składników pochodzenia zwierzęcego zawiera żelatynę i serwatkę w proszku (z mleka).

* Benecol® Z OLIWĄ Z OLIWEK zawiera maślankę w proszku (z mleka).

12. Czy Benecol® zawiera kwasy tłuszczowe trans?

Benecol® jest produktem wolnym od kwasów tłuszczowych trans. Należy to rozumieć  w ten sposób, że w procesie produkcji margaryny Benecol®  stosuje się proces inerestryfikacji, który nie zmienia budowy kwasów tłuszczowych w formy trans*.

Ponieważ kwasy tłuszczowe trans wstępują naturalnie w przyrodzie, to ich zawartość w margarynie Benecol®, pochodząca z surowców użytych do produkcji, kształtuje się na poziomie <0,5%. Ta śladowa zawartość jest zgodna ze stwierdzeniem „wolne od kwasów tłuszczowych trans.”  Dla porównania naturalna zawartość kwasów trans w tłuszczu mlekowym wynosi ok. 3%.

*Kwasy tłuszczowe  trans powstają w wyniku procesu uwodornienia tłuszczów, ale taki proces nie ma miejsca w produkcji margaryny Benecol®.

13. Czy Benecol® zawiera utwardzone kwasy tłuszczowe?

Benecol® nie zawiera utwardzonych kwasów tłuszczowych. Utwardzone kwasy tłuszczowe powstają w procesie uwodornienia kwasów tłuszczowych, a taki proces nie ma miejsca podczas produkcji margaryny Benecol®.

14. Czy Benecol® zawiera białka mleka krowiego?

Benecol® Classic nie zawiera w składzie białek mleka krowiego.

Benecol® LEKKI ma w składzie serwatkę pochodzącą z mleka i w związku z tym zawartość białka wynosi  2,3 g / 100 g produktu. Benecol®  Z  OLIWĄ Z OLIWEK ma w składzie maślankę w proszku i w związku z tym zawartość białka wynosi  0,3 g / 100 g produktu.

15. Czy Benecol® zawiera gluten?

Margaryny i tłuszcze do smarowania Benecol®  nie zawierają glutenu.

16. Jak długo można stosować Benecol® ?

Nie ma żadnych ograniczeń  czasowych  w stosowaniu produktów Benecolu®. Należy przestrzegać dziennej dawki, czyli porcji produktu zawierającej 2 gramy stanoli roślinnych.

17. Czy kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci mogą spożywać produkty Benecol® ?

Zgodnie z prawem produkty zawierające stanole i sterole roślinne muszą zawierać w treści etykiety ostrzeżenie „Produkt nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci poniżej 5. roku życia.” Podstawą do takiego zalecenia jest fakt, że nie przeprowadzano badań dotyczących spożycia produktów ze stanolami oraz sterolami roślinnymi wymienionych grupach użytkowników,  czyli na kobietach w ciąży i karmiących oraz dzieciach do 5. roku życia. W przypadku tych szczególnych grup konsumentów zalecane jest dostosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Nasze produkty

SUPLEMENT DIETY

NOWOŚĆ! Benecol® SUPLEMENT DIETY to miękkie tabletki do ssania...

O SMAKU MASŁA

LIGHT

Z OLIWĄ Z OLIWEK

CLASSIC