Spokojna muzyka do ćwiczeń może pomóc wyciszyć się, wsłuchać w siebie, w swój oddech, odnaleźć harmonię, wewnętrzną równowagę, spokój. Wolne tempo i zniewalające, instrumentalne partie, które towarzyszą muzyce relaksacyjnej czy kompozycjom z Dalekiego Wschodu, to idealne, subtelne tło do stretchingu, pilatesu czy jogi. To piękna, muzyczna ilustracja duchowej strony tej wyjątkowej aktywności.

Wbrew pozorom fitness to coś więcej niż tylko moda lub powierzchowna troska o zdrowie, figurę czy kondycję. Fitness to światopogląd, rodzaj postawy wobec siebie, innych, świata. To odkrywanie własnego ja, uświadamianie sobie swoich możliwości – nie tylko fizycznych, kondycyjnych, ale również – a może przede wszystkim – duchowych, intelektualnych i emocjonalnych. (1)

W krainie łagodności: joga, stretching, pilates

Joga jest jedną z tych form aktywności, które odwołują się do dalekowschodnich technik gimnastycznych i relaksacyjnych. W czasie ćwiczeń należy skupić się na oddechu, zapanować nad nim, wykonywać kolejne pozycje i harmonijne, niespieszne ruchy. Ta specyficzna aktywność pozwala osiągnąć harmonię między ciałem a umysłem, odnaleźć wewnętrzną ciszę i spokój. Ale pomaga również zadbać o ciało: poprawić elastyczność mięśni, wzmocnić je, zwiększyć zakres ruchu stawów i stopień utlenowania krwi. (1)

Na stretching składają się ćwiczenia rozciągające, których celem jest przede wszystkim rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni. Ten rodzaj aktywności fizycznej zwiększa także gibkość i zakres ruchu w stawach, pomaga rozruszać i lepiej ukrwić układ motoryczny.

Można też dzięki niemu zredukować napięcie mięśniowe. Uczestnicy takich zajęć powinni zadbać o zachowanie miarowego oddechu i koordynację ruchową. W czasie napinania mięśni nie należy przekraczać progu bólu (w przeciwnym wypadku można doznać kontuzji).

Co ciekawe, u źródeł stretchingu tkwią obserwacje świata zwierząt – drapieżników, które „rozciągają się” w podobny sposób. Ten rodzaj ćwiczeń często proponuje się na zakończenie innych zajęć – jako uspokajającą, wyciszającą aktywność. (1)

Pilates to gimnastyka, która łączy elementy jogi z baletem i ćwiczeniami izometrycznymi. Rytm powolnym, płynnym ruchom powinien nadawać oddech, a także spokojna muzyka. Dzięki ćwiczeniom można wzmocnić mięśnie, zwłaszcza głębokie, odciążyć kręgosłup, skorygować wady postawy, rozładować stres i napięcie. (1)

Muzyka – idealne tło do ćwiczeń

Stretching, pilates i joga należą do wyciszających, relaksacyjnych form ćwiczeń fitness, tzw. coolingu, które wykonuje się w rytm spokojnej, czasem odrobinę sennej, arkadyjskiej muzyki. (1)

Podczas ćwiczeń typu pilates czy stretching warto sięgnąć po płytę z muzyką relaksacyjną, na przykład autorstwa dr. Arnd Steina – znanego i cenionego na świecie muzyka, muzykoterapeuty i psychologa z wieloletnią praktyka terapeutyczną. To dźwięki, które koją nerwy, pozwalają zapomnieć o stresującym dniu, odprężają, ale nie usypiają. Brak w nich monotonii – rytmy te tworzą bezpieczną, przyjazną atmosferę nie tylko do ćwiczeń, ale również wypoczynku w domowym zaciszu. (2,3)

Muzyka inspirowana taoistyczną filozofią to znakomity i niebanalny wybór, który stworzy tło do jogi czy medytacji; wprowadzi w nastrój pełen harmonii i prostoty, tak charakterystycznych dla Dalekiego Wschodu. Warto poszukać brzmień oryginalnych – płyt, z których płyną dźwięki autentycznych chińskich instrumentów. (4,5)

Fitness, a zwłaszcza jego formy relaksacyjne, może być rodzajem samodoskonalenia, które uczy akceptować siebie i innych – pozwala czuć się dobrze nie tylko z samym sobą, ale również wśród ludzi, bez względu na to, gdzie lub z kim się znajdziemy. (1)

Źródło:

  1. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/sport/72201,krotki-przewodnik-po-swiecie-fitness-jakie-zajecia-wybrac, data dostępu: 11.06.2017
  2. Muzyka relaksacyjna, http://muzykarelaksacyjna.pl/muzyka-relaksacyjna-vtm/, data dostępu: 11.06.2017
  3. Muzyka relaksacyjna, http://muzykarelaksacyjna.pl/muzyczny-tydzien-z-plytami-do-cwiczen-pilates-i-jogi/pilates_vtm/, data dostępu: 11.06.2017
  4. Muzyka relaksacyjna, http://muzykarelaksacyjna.pl/muzyczny-dotyk-orientu/, data dostępu: 11.06.2017
  5. Muzyka relaksacyjna, https://muzyka-relaksacyjna.pl/muzyka-od-a-do-z/250-tao-music-for-relaxation-tao-muzyka-relaksu-096741036224.html, data dostępu: 11.06.2017