Drętwienie rąk i nóg jest bardzo nieprzyjemne i budzi niepokój. Dlatego dobrze jest znać możliwe przyczyny tego objawu oraz sposoby na jego złagodzenie. Z jakiego powodu może doskwierać Ci mrowienie kończyn? Przeczytaj kilka słów na ten temat.

Drętwienie nóg i rąk – kiedy powinno niepokoić?

Czasami drętwienie rąk i nóg w nocy może wynikać z pozycji, w której śpisz. Jeśli np. leżysz na ręce albo trzymasz ją za głową, wówczas możesz odczuwać nieprzyjemne uczucie mrowienia. Tak samo się zdarza, kiedy długo siedzisz w jednej pozycji, np. z nogą założoną na nogę albo po turecku – wówczas po wyprostowaniu nóg i zrobieniu kilku energicznych ruchów drętwienie mija.

Jednak jeśli uczucie drętwienia kończyn pojawia się bez wyraźnej przyczyny, a tym bardziej jest częste, wówczas należy je skonsultować.

Możliwym powodem mrowienia w rękach i nogach jest cukrzyca, której powikłaniem jest neuropatia cukrzycowa (zapalenie nerwów obwodowych). Dlatego tak ważne jest stałe kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Przyczyną neuropatii jest też czasami alkohol – u osób nadużywających go występuje drętwienie nóg i rąk. Zdarza się, że podobne dolegliwości pojawiają się u chorych na nerwicę.

Bardzo poważnym schorzeniem, które może objawiać się m.in. poprzez drętwienie kończyn, jest stwardnienie rozsiane (innym typowym objawem są zaburzenia widzenia). Przyczyn może być jednak znacznie więcej – należą do nich m.in. problemy hormonalne (w tym niedoczynność tarczycy), choroba nerek albo wątroby.

„Dlaczego drętwieje mi prawa ręka?” – jeśli zadajesz sobie to pytanie, a dużo pracujesz przed komputerem lub masz inną pracę obciążającą nadgarstek, to może być objaw zespołu cieśni nadgarstka. Oczywiście może on dotyczyć również lewej ręki, jeśli to ją wykorzystujesz częściej do pracy. Dolegliwość trzeba koniecznie skonsultować z ortopedą.

Mrowienie dłoni, cierpnięcie nóg – czy to może być niedobór witamin?

Tak, ta przyczyna jest bardzo prawdopodobna. Dlatego zastanów się, czy Twój sposób odżywiania się nie wymaga poprawy. Za drętwienie kończyn może odpowiadać szczególnie niedobór witamin z grupy B (B1, B6, B12, niacyna), czasami do tego zestawu dodaje się witaminę E. Jeśli trudno jest Ci je uzupełnić poprzez dietę, porozmawiaj z lekarzem na temat suplementacji.

Gdy drętwieją ręce i nogi – jak uporać się z przykrą dolegliwością?

Jeśli chcesz uniknąć drętwienia, wprowadź kilka zmian w stylu życia. W przypadku nadużywania alkoholu warto go odstawić lub zredukować do okazjonalnego toastu. Unikaj też papierosów, bo palenie źle wpływa na naczynia krwionośne i przepływ krwi, która rozprowadza po organizmie tlen i składniki odżywcze (potrzebne także nerwom).

Postaraj się też utrzymać prawidłową masę ciała, a jeśli masz nadwagę – zastosuj zdrową i lekką dietę oraz aktywność fizyczną, aby się jej pozbyć. Zamiast serwować sobie słodycze i niezdrowe przekąski, spożywaj więcej warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa, makaronów, kasz, mięso jadaj w ograniczonych porcjach, za to częściej sięgaj po ryby. Dania wzbogać olejami roślinnymi, takimi jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany. Tego typu dieta pomoże Ci zachować zdrowie i ograniczyć ryzyko niedoborów witamin i minerałów.

To jednak nie wszystko, bo problem drętwienia należy skonsultować z lekarzem. Częste cierpnięcie nógrąk albo jednej kończyny nie musi, ale może sygnalizować chorobę, dlatego lepiej wyjaśnić powód dolegliwości. Jeśli faktycznie winne jest schorzenie, wówczas należy je leczyć, stosować rehabilitację lub inne zalecone przez lekarza metody terapeutyczne.

Piśmiennictwo:

  1. Wiercińska M. Zespół cieśni nadgarstka.  https://reumatologia.mp.pl/choroby/140129,zespol-ciesni-nadgarstka Data dostępu: 15.01.2018