Przyczyny zawrotów głowy mogą być różne. Czasami są zupełnie niegroźne i pojawiają się sporadycznie, czasami stanowią objaw poważniejszych zaburzeń zdrowotnych. Co robić, kiedy kręci nam się w głowie? Oto kilka informacji na ten temat.

Zawroty głowy – przyczyny

Zawrót głowy na wysokości, po obracaniu się w kółko albo podczas oglądania filmu ze scenami pościgu to typowe przykłady zawrotów głowy, określanych jako „fizjologiczne”. Tego typu problemy występują także u ludzi mających chorobę morską. W takim przypadku leczenie zawrotów głowy nie jest konieczne, bo nie świadczą o chorobie i zdarzają się okazjonalnie. Często jednak dolegliwość ta ma podłoże chorobowe i wymaga terapii.

Nagłe i częste zawroty głowy, które powodują uczucie wirowania, kołysania się albo unoszenia, nazywane są zawrotami układowymi. Mogą towarzyszyć im nudności, wymioty i chwiejność chodu. Innym typem są zawroty nieukładowe, które objawiają się poprzez uczucie niestabilności, brak równowagi, niepewne stawianie kroków.

Mroczki przed oczami i zawroty głowy towarzyszą także zasłabnięciom. Oprócz tego charakterystyczna jest bladość skóry lub dzwonienie w uszach, ale nie dochodzi do utraty świadomości.

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy są jednak zaburzenia ucha wewnętrznego, które dotyczą połowy przypadków. Wśród pozostałych powodów znajdują się choroby ucha zewnętrznego i środkowego lub choroby układu nerwowego (w tym migrena, depresja, zaburzenia lękowe).

Zawroty głowy mogą być powodowane przez wysokie ciśnienie albo wręcz przeciwnie  niedociśnienie. Towarzyszą też spadkowi cukru we krwi, menopauzie, starzeniu się organizmu. Czasami przyczyna jest jednak trudna do określenia.

Zawroty głowy – leczenie

Wiesz już, o czym mogą świadczyć zawroty głowy, dlatego, jeśli się powtarzają, trzeba koniecznie skonsultować je z lekarzem. Samo „kręcenie się w głowie” nie jest chorobą, dlatego trzeba wykryć i leczyć przyczynę.

Niemniej, możesz też otrzymać doraźne środki łagodzące zawroty głowy. Postaraj się przedstawić lekarzowi jak najwięcej faktów o tym, jak wyglądają u Ciebie zawroty, czy są silne, częste, czy są to np. zawroty głowy po wstaniu z łóżka lub zmianie pozycji, podczas ruchu, czy trwają chwilę, czy są dłuższe oraz, co bardzo ważne, czy towarzyszą im inne objawy, np. bóle głowy, nudności, wymioty.

Istotne jest też nasilenie lub zmniejszenie się zawrotów po zamknięciu oczu. Poinformuj lekarza o wszystkich chorobach i stosowanych lekach. Być może zawroty głowy są jednym z ich działań niepożądanych.

Jak jeszcze możesz sobie pomóc? Jeśli za zawrotami głowy w Twoim przypadku stoi choroba, przyjmuj wskazane leki lub uczęszczaj na rehabilitację (gdy jest konieczna). Ponadto:

  • postaraj się usiąść lub położyć, kiedy tylko poczujesz zawroty głowy, gdyż możesz stracić balans i się przewrócić,
  • unikaj gwałtownych ruchów lub szybkiej zmiany pozycji ciała,
  • jeśli zdarzają Ci się częste zawroty głowy, nie prowadź samochodu, unikaj jazdy na rowerze lub innych aktywności, które grożą wypadkiem,
  • nie spożywaj alkoholu i nie pal papierosów,
  • nawadniaj organizm, wysypiaj się i postaraj się znaleźć sposoby na złagodzenie stresu,
  • jeśli zawroty głowy są spowodowane upałami, postaraj się odpocząć w chłodnym miejscu.

Najważniejsza jest jednak terapia schorzenia, która wiąże się z zawrotami. Jeżeli ostatnio masz dziwne zawroty głowy, które Cię niepokoją, nie zwlekaj z udaniem się na konsultację do specjalisty.

Piśmiennictwo:

  1. Zwolińska G. Zawroty głowy i zaburzenia równowagi. https://neurologia.mp.pl/objawy/152911,zawroty-glowy-i-zaburzenia-rownowagi Data dostępu: 15.01.2018