Z dobrym trenerem personalnym jest jak z dobrym szkolnym nauczycielem. Inspiruje nas, udziela mądrych, przydatnych wskazówek i potrafi zmotywować do dalszej ciężkiej pracy.

Coraz więcej osób decyduje się na współpracę z trenerem personalnym w nadziei na lepsze efekty swojego treningu oraz na szybsze postępy w pracy nad kondycją i sylwetką. Jaki powinien być idealny trener personalny, gdzie go szukać i jak wybrać najlepszego trenera dla siebie?

Trener personalny – czy ma odpowiednie kwalifikacje?

Jak w każdym innym zawodzie, tak i będąc trenerem personalnym, nikt nie zdziała wiele bez odpowiednich kwalifikacji. Twój idealny trener personalny powinien legitymować się uznawanymi szeroko dyplomami i certyfikatami.

Problem w tym, że z uwagi na brak prawnych regulacji tego zawodu czasem trudno stwierdzić, czy kandydat na Twojego trenera jest naprawdę dobrze wykształcony w swoim fachu. W Ustawie o sporcie z 25 czerwca 2010 r. znajduje się zapis o braku regulacji działalności rekreacyjnej, a właśnie tak definiuje się pracę trenerów personalnych w klubach fitness.

Ustawowe wymagania wobec trenera to pełnoletność, niekaralność, wykształcenie średnie oraz – określone bardzo nieprecyzyjnie – posiadanie niezbędnych umiejętności, wiedzy i doświadczenia w pracy trenerskiej.

Decydując się na współpracę z trenerem personalnym, musisz więc sam sprawdzić, jakie kwalifikacje posiada dany trener i czy Ci one odpowiadają. Na co zwrócić uwagę? Dużym atutem jest zawsze dyplom ukończenia studiów tematycznie powiązanych ze sportem lub dietetyką, ewentualnie odpowiadających im kilkuletnich kursów czy szkół policealnych w tym kierunku.

Na korzyść trenera personalnego przemawiają też certyfikaty potwierdzające współpracę ze znanymi na rynku międzynarodowymi instytucjami, takimi jak CrossFit, American College of Sports Medicine czy Les Mills.

Trener personalny – jak cię widzą, tak cię piszą

W zawodzie trenera personalnego jak w żadnym innym sprawdza się zasada, że sylwetka i wygląd to swego rodzaju wizytówka człowieka. Oczywiście, nie każdy trener personalny musi od razu wyglądać jak zawodowy kulturysta czy model. Ale chyba nie czułbyś się pewnie, powierzając pracę nad swoją kondycją osobie ze sporą nadwagą, prawda? Umięśnione ciało jest w tym zawodzie swego rodzaju potwierdzeniem niezbędnych umiejętności i kwalifikacji.

Zwróć też uwagę na to, czy Twój potencjalny trener ubiera się schludnie i dba o higienę osobistą. To teoretycznie kwestia oczywista, ale – jak się okazuje – w praktyce bywa różnie. A skoro zamierzasz podjąć z nim współpracę, spędzicie ze sobą na siłowni długie godziny. Zastanów się więc, czy będziesz czuć się komfortowo ze swoim trenerem.

Trener personalny – czy potrafi Cię zmotywować?

Do obowiązków trenera personalnego należy nie tylko rozpisanie Twojego planu treningowego i diety oraz nadzór nad wykonywanymi przez Ciebie ćwiczeniami. Dobry trener personalny powinien też odznaczać się cechami właściwymi dobrym psychologom.

Ważne, by potrafił zmotywować Cię do ciężkiej pracy w odpowiedni sposób. Nie powinien więc zmuszać Cię do wysiłku ponad siły czy oczekiwać bicia rekordów, a raczej dostrzegać i chwalić Twoje małe sukcesy, takie jak opanowanie dobrej techniki wykonywania ćwiczeń lub ogólna poprawa kondycji.

Jak wszystko inne, czym zajmujemy się w życiu, tak i treningi na siłowni powinny przebiegać w miłej atmosferze. Do tego zaś niezbędne są dobre relacje z trenerem personalnym, oparte na wzajemnym zaufaniu i sympatii.

Powodzenia w poszukiwaniach i… w treningach!