Kwiaty doniczkowe nie tylko przepięknie wyglądają i odświeżają wygląd wnętrz, ale też mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Wybierając rośliny do domu, zarówno te, które intensywnie kwitną, jak i te zachwycające pięknymi liśćmi, warto kierować się więc nie tylko wyglądem, ale także właściwościami oczyszczającymi powietrze. Poznaj kilka informacji na ten temat.

Kwiaty w domu – naturalni sprzymierzeńcy zdrowia i nastroju

Nawet, jeśli uważasz, że nie masz ręki do roślin i żaden kwiat doniczkowy nie przetrwa pod Twoją opieką, warto udekorować pomieszczenia naturalną zielenią. Istnieją rośliny domowe, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a ich utrzymywanie jest bardzo prostym i tanim sposobem na polepszenie jakości powietrza w domu.

Dywany, sprzęty, kleje, syntetyczne materiały, środki czystości – to popularne źródła chemicznych substancji, które mogą mieć szkodliwe działanie na organizm. Choć może Ci się wydawać, że kwiaty domowe to za mało, żeby je zneutralizować, skuteczność roślin w zakresie oczyszczania powietrza została potwierdzona w roku 1989 przez NASA.(1)

Warto wiedzieć, że…

Domowe kwiaty doniczkowe pozytywnie wpływają na stan psychiczny:

 • poprawiają nastrój,
 • redukują poziom stresu,
 • zwiększają produktywność i pomagają poprawić koncentrację (dlatego polecane są także w miejscach pracy),
 • podnoszą tolerancję na ból (zaleca się trzymanie roślin w szpitalach).(2)

Ponadto kwiaty doniczkowe w domu mogą w pewnym stopniu wpływać na ogólne zdrowie:

 • zmniejszają ryzyko problemów z układem oddechowym (poprzez oczyszczanie powietrza),
 • obniżają ciśnienie krwi,
 • redukują zmęczenie i bóle głowy (jedno z badań wykazało, że nawet o 20-25%).(2)

Czy kwiaty doniczkowe naprawdę potrafią tak wiele? Na pewno warto się przekonać – już przecież samo przebywanie w otoczeniu pięknej roślinności może podziałać na nas kojąco.

Jakie rośliny domowe wybrać?

Istnieje wiele roślin pokojowych, które są łatwe w pielęgnacji, a korzystnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie. Przykładami są:

 • dracena obrzeżona (smokowiec),
 • figowiec sprężysty (powszechnie znany jako fikus),
 • bluszcz pospolity,
 • nefrolepis wyniosły (paprotka),
 • sansewieria gwinejska (określana także jako wężownica lub „język teściowej”),
 • epipremnum złociste,
 • chrysalidocarpus lutescens (waszyngtonia),
 • chryzantema,
 • zielistka Sternberga.(1,2)

Ich utrzymanie jest bardzo proste nawet dla kogoś, kto nie ma doświadczenia w pielęgnacji kwiatów. Tymczasem pomagają zredukować w powietrzu m.in. takie związki, jak benzen, toluen, formaldehyd, ksyleny, dwutlenek węgla.(1)

Rośliny domowe, które wymagają nieco więcej uwagi, ale mimo wszystko warto im ją poświęcić ze względu na pozytywne działanie na zdrowie, to np. palma bambusowa, aglaonema albo skrzydłokwiat (nazywany też skrzydłolistem).(1)

Wybierając odpowiednią roślinę, zastanów się, czy będziesz w stanie opiekować się nią na tyle, na ile tego potrzebuje. Jeśli jesteś osobą zabieganą i nie masz czasu na troskliwą pielęgnację, wybierz te gatunki, które wymagają jej jak najmniej (co nie znaczy, że możesz o nich zapomnieć).

Czy rośliny doniczkowe mogą być trujące lub niebezpieczne?

Istnieją rośliny, zawierające trujące substancje, jednak ich trzymanie w domu wiąże się głównie z niebezpieczeństwem dla dzieci i zwierząt domowych, które mogą je zjeść. Jeśli w Twoim domu są małe dzieci, ustaw rośliny na takiej wysokości, aby nie miały do nich dostępu.

Przed zakupem poszukaj informacji, czy dany kwiat może być trujący dla zwierząt domowych. Gdy natomiast borykasz się z alergią, wybierz rośliny bezpieczne dla alergików.

Ponadto, hodowla roślin domowych jest związana z ryzykiem rozwoju pleśni – aby je zredukować, zawsze wylewaj nadmiar wody, który po podlaniu kwiatów gromadzi się na podstawce pod doniczką. Wierzch ziemi, w której rośnie roślina, możesz też posypać żwirkiem do akwarium, który wchłonie nadmiar wilgoci.(1)

Źródła:

 1. Houseplants: to support human health. https://www.rhs.org.uk/advice/profile?PID=949 Data dostępu: 11.05.2018
 2. Ruoff Riley E., Robbins S. The Best Air-Purifying Plants for Your Home. https://www.healthline.com/health/air-purifying-plants Data dostępu: 11.05.2018