Jak czyścić białe trampki sodą oczyszczoną?

Trick z sodą jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zabrudzeń z białych butów (i nie tylko). Oprócz sody przyda ci się szczoteczka do zębów lub szczotka do paznokci.

Wystarczy, że zmieszasz sodę z wodą (w takich proporcjach, aby uzyskać konsystencję pasty), naniesiesz miksturę na szczoteczkę i wyczyścisz plamy na butach. Kiedy już zabrudzenia znikną, dobrze przepłucz tenisówki pod czystym strumieniem wody.

Sodę można też wykorzystać do odświeżenia butów od środka. Jeśli dużo w nich chodzisz, pocisz się i trampki mają nieprzyjemny zapach, wystarczy, że wsypiesz do środka sodę i zostawisz na całą noc. Dzięki jej absorbującym właściwościom nieprzyjemny aromat powinien zniknąć.

Jak wybielić białe trampki pastą do zębów?

Biała pasta do zębów może zadziałać zbawiennie na wygląd obuwia. Najlepiej, jeśli ma wybielające właściwości, dzięki którym skutecznie usuwa wszelkie osady. Metoda jest bardzo prosta: nanosisz białą pastę na szczoteczkę i czyścisz trampki.

Ten sposób świetnie też radzi sobie z brudem na gumie. Możesz także połączyć tę metodę z poprzednią i zmieszać pastę do zębów z sodą oczyszczoną – zaatakujesz brud z podwójną siłą.

Brudne trampki – czyszczenie w wodzie z mydlinami

Jeżeli zabrudzenia na twoich trampkach są delikatne, a tym bardziej, gdy dotyczą głównie gumy, możesz spróbować wyprać je ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Dokładnie wycieraj ściereczką kawałek po kawałku.

Najlepiej wyjmij też sznurowadła i wypierz je osobno, bo często lubi się na nich zbierać uliczny pył, co sprawia, że buty wyglądają na brudne. Mydliny mogą jednak okazać się za słabe dla głębokich i rozległych zabrudzeń.

Jak wyczyścić trampki mleczkiem do czyszczenia?

Białe mleczko, którego używasz w kuchni do czyszczenia kuchenki i zlewu, sprawdzi się też jako środek wybielający trampki. Radzi sobie nawet z dużymi zabrudzeniami. Procedura czyszczenia jest prosta i wygląda tak jak w przypadku sody czy pasty do zębów.

Pamiętaj jednak, żeby przed użyciem mleczka ochronić dłonie plastikowymi rękawiczkami. Po doczyszczeniu zabrudzeń dokładnie wypłucz buty.

Czy pranie białych trampek w pralce to dobry pomysł?

Po osadzeniu się zabrudzeń na jasnych butach często pierwszym, co przychodzi nam do głowy, jest pytanie: jak wyprać białe trampki? Choć możesz spróbować odświeżyć je w ten sposób, pranie w pralce może wbrew pozorom nie dać oczekiwanych rezultatów, bo czyszczenie ręczne jest bardziej precyzyjne.

Ponadto powtarzanie prania kilkakrotnie może przyczynić się do szybszego zniszczenia butów – środki piorące i wysoka temperatura nie działają na nie korzystnie.

Dodatkowe rady

Białe buty brudzą się bardzo szybko i najlepiej czyścić je na bieżąco. Im dłużej będziesz z tym zwlekać, tym trudniejszy do usunięcia będzie brud. Ponadto nigdy nie susz białych butów na słońcu albo kaloryferze, gdyż powstaną nieestetyczne, żółte zacieki, których bardzo trudno będzie się pozbyć.