Zęby uważa się powszechnie za swego rodzaju osobistą wizytówkę. Nic dziwnego – zazwyczaj zwraca się na nie uwagę już przy pierwszym kontakcie z nowo poznaną osobą, która wita nas uśmiechem. Warto więc, by były piękne, białe i zadbane.

Niestety, nasz tryb życia nie sprzyja dobremu stanowi zębów. Codziennie pijemy kawę, zdarza nam się palić, sięgamy po słodycze. W rezultacie naszą zmorą stają się przebarwienia zębów i kamień nazębny.

Jak się ich pozbyć? Najlepiej – u dentysty. Zastanawiasz się, ile kosztuje odkamienianie zębówco to jest scaling i piaskowanie oraz na czym polega fluoryzacja zębów? Przekonasz się, czytając ten artykuł.

Co to jest skaling i piaskowanie?

By zrozumieć, na czym polega skaling z piaskowaniem, trzeba najpierw wyjaśnić problem, z którym można walczyć przy pomocy takiego zabiegu. Czym jest i jaki odcień ma kamień nazębny? W największym skrócie – jest to zmineralizowana płytka nazębna, która może być potencjalnie niebezpieczna dla całego naszego stanu uzębienia.

Powierzchnia kamienia to idealne środowisko dla bakterii, a te mogą przyczynić się do rozwoju groźnych chorób zębów i dziąseł. Sam kamień nazębny nie ma żadnego koloru, ale jest bardzo podatny na wszelkie przebarwienia, dzięki czemu często stanowi też problem o charakterze estetycznym.

Na ratunek zębom z kamieniem przychodzi skaling. To usuwanie nazębnego osadu przy użyciu ultradźwiękowych (mechanicznych lub ręcznych) tzw. skalerów stomatologicznych. Jak działają? Generują mikrodrgania o częstotliwości kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę – przykładając końcówkę skalera do zęba, przenosi się je na powierzchnię zęba. To sprawia, że kamień nazębny ulega pęknięciom i daje się łatwo usunąć.

Samo to mogłoby już co prawda wystarczyć, ale stomatologowie są zgodni: najlepsze i najtrwalsze efekty daje skaling z piaskowaniem. Rozbity podczas skalingu kamień usuwa się więc poprzez piaskowanie, które polega na polerowaniu powierzchni zęba. Zapobiega się w ten sposób dalszemu osadzaniu się kamienia w przyszłości.

Ile kosztuje skaling zębów? W zestawie z piaskowaniem to koszt zazwyczaj około 150 zł. Przed zabiegiem warto mieć świadomość, że skaling z piaskowaniem, choć raczej bezbolesny, może powodować u pacjentów z niższym progiem bólu pewien dyskomfort.

Na czym polega lakierowanie zębów?

Pamiętasz szkolną fluoryzację? Okazuje się, że ta niezbyt lubiana w dziecięcych latach czynność dziś jest pożądanym zabiegiem stomatologicznym. Fluor ma bowiem niebagatelne znaczenie dla stanu naszych zębów, jako że niweluje wytwarzanie kwasów szkodliwych dla szkliwa zębów przez zamieszkujące jamę ustną bakterie. Codziennie dostarczamy sobie fluoru, szczotkując i płucząc zęby, ale to zazwyczaj nie wystarcza.

Dlatego też wiele osób decyduje się na dodatkową fluoryzację zębów, nazywaną też lakierowaniem. To zabieg, który dostarcza zębom duże dawki stężonego fluoru poprzez pokrycie powierzchni zębów specjalnym lakierem. Co ważne, fluor zawarty w lakierze uwalnia się stopniowo, dzięki czemu regularnie zasila on zęby.

Uważa się, że najlepsze efekty daje systematyczne lakierowanie zębów 2-4 razy w roku. Trzeba jednak pamiętać, że przed zabiegiem fluoryzacji należy wyleczyć wszystkie ubytki oraz usunąć kamień nazębny.

Fluoryzowanie zębów kosztuje w gabinetach dentystycznych od 50 do 150 zł. Z pewnością warto się mu poddać i tym samym wzmocnić zęby. Poleca się je przede wszystkim osobom, które noszą aparaty ortodontyczne oraz wszystkim tym, którzy z różnych powodów mają odsłonięte szyjki zębowe.