Wysoki cholesterol może być groźny nie tylko dla układu krwionośnego. W ostatnich latach można znaleźć opracowania na temat wpływu wysokiego poziomu cholesterolu na ubytki słuchu. Jak jest w rzeczywistości?

Podwyższony cholesterol a słuch

Bardzo często można usłyszeć o przypadkach stopniowego pogorszenia się słuchu u osób wykonujących prace w ciężkich warunkach (np. w fabryce, na kolei, na lotnisku), gdzie narażone są one na dźwięki o dużym natężeniu.

Szkodliwe w takim przypadku może być wystawienie się na dźwięki o dużej częstotliwości występowania, czy też o długim czasie trwania. Również różnego rodzaju wypadki przy pracy mogą się skończyć utratą słuchu.

Na zaburzenia słuchu narażone są jednak nie tylko te osoby, które są wystawione na hałas. Według niektórych badań, ryzyko utraty słuchu może potęgować wysoki poziom cholesterolu. Szczególnie dieta oparta na dużej ilości tłuszczu prowadzi często do podwyższenia poziomu cholesterolu w surowicy.

Warto wiedzieć o tym, że nie w każdym przypadku praca w hałasie i nieprawidłowa dieta są wyłączną konsekwencją problemów ze słuchem. Można się spotkać bowiem z opiniami specjalistów, iż niektóre zespoły genetyczne, wpływające na transport wewnątrzkomórkowy cholesterolu, również wykazują niszczące działanie na organizm, prowadzące niekiedy do utraty słuchu. Przeprowadzono w badania w tym zakresie, które mają wyjaśnić dokładne przyczyny uszkodzenia słuchu. (1)

Badania na temat wpływu wysokiego poziomu cholesterolu na słuch

Co prawda nie przeprowadzono wielu badań na temat utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu w uchu wewnętrznym, jednakże niektóre doniesienia potwierdzają związek między wahaniami poziomu cholesterolu i utratą słuchu.

Na przykład na podstawie badań wykonanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na 78 mężczyznach w wieku powyżej 50 lat, z wysokim poziomem cholesterolu i jednocześnie narażonych na hałas w miejscu pracy, okazało się, że ubytek słuchu na wysokich częstotliwościach był u takich osób częstszy. (2)

Bardzo dużą rolę w wyjaśnieniu przyczyn utraty słuchu u osób z wysokim poziomem cholesterolu odegrały również badania na myszach. Pozbawione apolipoprotein cierpiały na jednocześnie hiperlipidemię, miażdżycę oraz było zauważalne u nich pogorszenie się słuchu.

Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem tego jest to, że podwyższony cholesterol powoduje zwężenie tętnicy w uchu, czego konsekwencją może by niedokrwienie ślimaka, a następnie – utrata słuchu.

Ograniczanie poziomu cholesterolu we krwi może zatem być pomocne w zapobieganiu utracie słuchu związanej z niedokrwieniem ślimaka. (1)

Jak poradzić sobie z wysokim poziomem cholesterolu?

Cholesterol we krwi można obniżyć na wiele sposobów. Odpowiednia dieta, wysoka aktywność fizyczna oraz leki – to najpopularniejsze z nich. Oprócz tego doskonałym pomysłem może być wypróbowanie produktów Benecol. Zawierają one w swoim składzie stanole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu (nawet o 7-10% w ciągu dwóch tygodni stosowania).

Produkty Benecol dostępne są w kilku różnych wariantach – batonów, produktów do smarowania czy też suplementu diety w formie miękkich tabletek. Pozwala to na ich dostosowanie do potrzeb każdej osoby, która chce obniżyć poziom cholesterolu. Benecol to marka godna zaufania.

Źródła:

  1. Malgrange B., Varela-Nieto I., de Medina P., Palaisse R. M. Targetting cholesterol homeostasis to fight hearing loss: A New Perspective. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4310297/. Data dostępu: 24.08.2018 r.
  2. Axelsson A., Lindgren F. Is there relationship between hyperchoresterolaemia and noise-induced hearing loss? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4082976. Data dostępu: 15.05.2018 r.