Podwyższony cholesterol bardzo często ma wpływ na wiele aspektów naszego życia. Może on nawet być odpowiedzialny za dyskomfort w zakresie widzenia, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zatorów tętnicy siatkówki, które mogą powodować jej martwicę (1). Dlatego tak niezwykle ważne jest podjęcie odpowiednich działań w zakresie obniżenia poziomu cholesterolu w sytuacji wykrycia nieprawidłowości w trakcie badania krwi.

Złogi tłuszczu na rogówce i pod skórą oka a cholesterol

Wysoki cholesterol może powodować gromadzenie się złogów tłuszczu wokół rogówki oraz pod skórą oczu. W tym pierwszym przypadku najczęściej dochodzi do tego w sytuacji, w której nadmiar cholesterolu we krwi to przypadłość rodzinna, a jego poziom znacznie przekracza dopuszczalne normy. Oprócz tego takie zmiany występują zwykle u mężczyzn i są uwarunkowane wiekowo (znacznie więcej ich przypadków spotyka się u starszych osób niż u młodszych).

Bardzo często charakterystyczny pierścień wokół rogówki związany jest także z innymi chorobami. Wśród nich wymienia się m.in. cukrzycę i podwyższone ciśnienie krwi, stąd też niezwykle ważne jest podjęcie dalszych badań, dzięki którym postawi się odpowiednią diagnozę.

Jeśli chodzi natomiast o złogi cholesterolu pod skórą oka, występują one w formie miękkich, żółtawych guzków. Czasami pękają i wówczas konieczne jest udanie się do lekarza, który udzieli odpowiedniej pomocy medycznej.

Złogi tłuszczu na rogówce oraz pod skórą oka zwykle nie powodują pogorszenia wzroku. Związane są one jednak z pewnym dyskomfortem, który przeszkadza w codziennym życiu, dlatego w przypadku ich pojawienia się należy zadbać o obniżenie poziomu cholesterolu (2).

Zatory tętnicy środkowej siatkówki a cholesterol

Za wysoki cholesterol w niektórych przypadkach może powodować nie tylko zaburzenia widzenia, ale również nagłą utratę wzroku. Mowa jest tutaj o sytuacjach, w których dochodzi do niedrożności tętnicy środkowej siatkówki (jeśli chodzi o jej pień główny lub gałązki).

Taki zator cholesterolowy prowadzi w krótkim czasie (w ciągu 1-2 godzin) do nieodwracalnej martwicy znajdujących się w siatkówce komórek nerwowych, stąd też pierwsza pomoc w tym przypadku powinna być udzielona niezwłocznie.

Zanim rozpocznie się leczenie ambulatoryjne (za pomocą masażu gałki ocznej gonioskopem, nakłucia przedniej komory oka, leczenia trombolitycznego bądź też terapii hiperbarycznej), zalecane jest masowanie gałki ocznej ręcznie, poprzez jej wielokrotne uciskanie przez około 10 sekund. Zmniejszy się przez to ciśnienie wewnątrzgałkowe (1).

Benecol – produkty naturalnie obniżające poziom cholesterolu

Poszukując skutecznych rozwiązań w zakresie obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, oprócz stosowania odpowiedniej diety, środków farmakologicznych oraz zwiększenia aktywności fizycznej, warto sięgnąć po produkty zawierające w swoim składzie stanole roślinne. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te oferowane przez Benecol. Ich korzystne działanie w zakresie obniżenia poziomu cholesterolu zostało klinicznie udowodnione, a sporym atutem jest także to, że są one nie tylko zdrowe, ale również smaczne.

Oprócz produktów do smarowania, oraz suplementów diety w formie tabletek można także spotkać się również z batonami musli Benecol w trzech różnych smakach (jagoda i żurawina, morele i migdały, orzechy laskowe i rodzynki).

Wystarczą 3-4 kromki chleba posmarowane Benecolem, 3-6 tabletek Benecolu w formie tabletek miękkich lub jeden baton Benecol dziennie, by obniżyć poziom cholesterolu już w ciągu 2-3 tygodni.

Źródła:

  1. Pogrzebielski A. Nagła bezbolesna utrata widzenia. https://okulistyka.mp.pl/objawychoroboczu/133171,nagla-bezbolesna-utrata-widzenia. Data dostępu: 16.05.2018 r.
  2. Mangan T. High cholesterol effects your eyes. https://www.livestrong.com/article/38118-high-cholesterol-effects-eyes/. Data dostępu: 16.05.2018 r.