Zumba – taniec łączący w sobie elementy fitnessu i inspiracje tańcami latynoamerykańskimi. Sprawdzony sposób na odstresowanie się i świetną zabawę, jednak nie tylko, bo jeśli zdecydujesz się na regularne treningi, możesz w ten przyjemny sposób wspomóc odchudzanie. Przeczytaj jakie są zalety zumby – jeżeli do tej pory nie próbowałaś, może warto się skusić?

Taniec zumba – na czym polega?

Salsa, meringue, mambo, flamenco, hip-hop, tango, a nawet taniec brzucha – te i inne dyscypliny łączy w sobie zumba. Wymyślił ją w latach 90-tych poprzedniego stulecia kolumbijski instruktor fitnessu Alberto Perez.(1)

Jednak zumba to nie tylko taniec, ale też trening wzmacniający różne partie mięśni, gdyż taneczne kroki przeplatają się tutaj z ćwiczeniami.

Skomplikowane? Z początku może się tak wydawać, jednak jeśli zdecydujesz się na zajęcia, szybko się przekonasz, że ten rodzaj treningu ma co najmniej jedną zaletę – z pewnością szybko nim się nie znudzisz.

Czy zumba wspomaga odchudzanie?

To, ile kalorii spalisz podczas jednej sesji zumby, zależy od różnych czynników, przede wszystkim intensywności treningu, czasu jego trwania oraz Twojej masy ciała. Podczas godziny tańca można spalić średnio 300-600 kcal.

Ponadto zumba pomaga wzmocnić mięśnie różnych partii ciała: pośladków, nóg, brzucha, ramion. Tempo treningu jest zmienne – intensywne ćwiczenia przeplatane są z powolnymi ruchami, co czyni z zajęć zumby trening inwerwałowy, który uchodzi za bardziej skuteczny w spalaniu tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia w jednostajnym tempie.

Oprócz tego zumba pomaga poprawić postawę, elastyczność i balans. (1,2)

Jeżeli chcesz schudnąć, możesz więc śmiało wpleść zumbę do planu treningowego i ćwiczyć np. dwa razy w tygodniu przez godzinę lub potraktować zumbę jako dodatek do innych form aktywności: marszu, biegania, pływania, jazdy na rowerze albo wspinaczki.

Pamiętaj jednak, że aby zgubić nadwagę, musisz przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, bo jeśli po zajęciach zrekompensujesz sobie wysiłek podwójną kremówką, szybko nadrobisz stracone kalorie.

Taniec na odchudzanie w domu czy klubie fitness?

Nie każdy przepada za zajęciami grupowymi. Jeśli i Ty też znajdujesz się w gronie nieśmiałych, możesz ćwiczyć zumbę w domu, gdyż sieć jest pełna filmików instruktażowych, a płytę DVD z zumbą kupisz za kilkadziesiąt złotych.

Mimo to na początek warto skusić się na kilka lekcji pod okiem doświadczonego instruktora. Wbrew pozorom zumba nie jest trudna i do zajęć mogą przystąpić osoby o różnej kondycji, nawet te, które do tej pory nie tańczyły.

Zumba powinna być z założenia dobrą zabawą przy latynoskiej muzyce, ważne jednak, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo, wówczas będą najbardziej efektywne.

Jeżeli mimo to wolisz praktykować taniec odchudzający w domu, postaraj się skupić na jakości i prawidłowej postawie ciała.

W co się ubrać na zumbę?

Zumba wymaga wygodnego stroju, który nie krępuje ruchów i przepuszcza powietrze. Podczas zajęć możesz się spocić, dlatego warto wybrać sportowe ubrania z materiałów przepuszczających powietrze.

Ważne jest też obuwie, które nie będzie ślizgało się po podłodze. W sieci znajdziesz komplety stworzone z myślą o zumbie w soczystych odcieniach i o ciekawych krojach – Twój strój powinien sprawić, że będziesz czuła się komfortowo i atrakcyjnie. Udanej zabawy!

Źródło:

  1. Vaughan A. Zumba Dance Workout. http://www.weightlossresources.co.uk/logout/sport/zumba.htm Data dostępu: 28.08.2017
  2. Langton N. How Much Weight Can You Lose With Zumba in 1 Month? http://www.livestrong.com/article/423564-how-much-weight-can-you-lose-with-zumba-in-1-month/ Data dostępu: 28.08.2017