Skip to content

Tiamina – jaka jest jej rola w organizmie?

Witamina B1 (tiamina) odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. Zapotrzebowanie na nią jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci oraz stanu fizjologicznego. Wyjaśniamy, jakie są naturalne źródła tego składnika, kiedy potrzebna jest suplementacja witaminy B1 i jakie objawy daje jej niedobór.

Witamina B1, czyli tiamina lub aneuryna, uczestniczy w wielu szlakach metabolicznych m.in. związanych z wytwarzaniem energii. Dodatkowo odgrywa ważną rolę w pracy układu nerwowego i funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Warto pamiętać, że jest to witamina wrażliwa na działanie wysokich temperatur (zwłaszcza w środowisku zasadowym).

Tiamina: witamina z grupy B – właściwości

Tiamina (witamina B1) należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina B1 przyczynia się do prawidłowej pracy serca. Tiamina odgrywa kluczową rolę w pracy centralnego i obwodowego układu nerwowego oraz w przewodzeniu impulsów nerwowych. Oprócz tego jest tzw. kofaktorem, czyli związkiem chemicznym potrzebnym enzymom (uczestniczącym w metabolizmie aminokwasów i węglowodanów) do wywołania i przyspieszania konkretnych reakcji chemicznych i istotnym czynnikiem regulującym produkcję insuliny w komórkach trzustkowych.

Witamina B1 – właściwości

Jakie są źródła witaminy B1?

Zastanawiasz się, w jakich produktach znajdziesz witaminę B1? Tiamina naturalnie występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jej dobrym źródłem w codziennej diecie może być mięso wieprzowe (polędwica, schab) i przetwory mięsne oraz produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona roślin strączkowych [1].
Witaminę B1 znajdziesz również m.in. w napojach jogurtowych Benecol. Już jedna butelka wypijana codziennie, dzięki obecności stanoli roślinnych, pozwoli Ci obniżyć poziom cholesterolu w ciągu 2-3 tygodni [2], a obecna w Benecolu tiamina wesprze prawidłową pracę Twojego serca.

Witamina B1: jak rozpoznać jej niedobór w organizmie?

Zapasy tiaminy w organizmie są niewielkie. Połowa znajduje się w układzie sercowo-naczyniowym, a reszta magazynowana jest w mięśniach szkieletowych, wątrobie, nerkach i mózgu3. Niedobór witaminy B1 u osób zdrowych występuje niezwykle rzadko ze względu na powszechność jej występowania w żywności.

Pierwsze objawy deficytu tiaminy mogą obejmować m.in.: zmęczenie, drażliwość, brak łaknienia czy utratę masy ciała. Niedobór B1 może prowadzić też do innych problemów zdrowotnych, np.:

  • pogorszenia się nastroju,
  • dezorientacji i zaburzenia koncentracji,
  • utraty pamięci krótkotrwałej

W skrajnych przypadkach długotrwałego niedoboru tiaminy może wystąpić choroba beri-beri, która wpływa na układ nerwowy w zależności od postaci. W przypadku witaminy B1 niedobór może występować u osób z niewydolnością serca stosujących leki diuretyczne. Dane naukowe wskazują, że nawet 21-98% pacjentów z niewydolnością serca może mieć niedobory tiaminy. Oprócz tego na niedobór narażone są osoby niedożywione z powodu przewlekłego nadużywania alkoholu lub choroby nowotworowej, osoby z przewlekłą niewydolnością nerek poddawane hemodializie i po operacjach bariatrycznych.

Grupę szczególnie obciążoną zwiększonym ryzykiem niedoboru tiaminy stanowią osoby nadużywające alkohol – niedobory dotyczą nawet 80% osób uzależnionych. Dochodzi u nich nie tylko do zaburzenia wchłaniania witamin, ale też utrudnione zostaje przejście witaminy B1 w jej aktywną postać. W konsekwencji może dojść do powstania dysfunkcji mózgowych i rozwoju zespołu Wernickiego-Korsakowa.

Oprócz stanów chorobowych zapotrzebowanie na witaminę B1 wzrasta w przypadku wzmożonego wysiłku fizycznego, ciąży i laktacji czy też przewlekłego stresu. Również osoby starsze są narażone na niedobór tiaminy.

Witaminy z grupy B

Suplementacja witamin z grupy B: jak uniknąć niedoborów tiaminy?

Aby zapobiegać niedoborom, a tym samym zadbać o prawidłową pracę serca, mózgu i układu nerwowego, zaleca się stosowanie zróżnicowanej diety, bogatej w produkty zawierające tiaminę. Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobory tiaminy, skonsultuj się z lekarzem, który może skierować Cię na odpowiednie badania, a w razie potrzeby zaproponować leki i suplementy diety z witaminami z grupy B dostępnymi w aptekach. Najczęściej przyjmuje się je w tabletkach, kroplach lub w formie sprayu.
Poniżej przedstawiamy normy polskie na tiaminę, które są ustalone dla osób dorosłych na poziomie średniego zapotrzebowania (EAR) i zalecanego spożycia (RDA). Pamiętaj, że jeżeli jesteś w ciąży, musisz zwiększyć podaż witaminy B1.

Normy tiaminy dla osób dorosłych

Na koniec wato dodać, że do tej pory nie stwierdzono negatywnych skutków wynikających ze zbyt dużego spożycia witaminy B1. Jest to związane z ograniczeniem jej wchłaniania w organizmie i zwiększenia wydalania wraz z moczem. Z tego też względu nie ustalono górnego tolerowanego poziomu spożycia witaminy B1.

Szukaj