Skip to content

Kobiety i zdrowie serca – warto o nie dbać!

Zdrowie serca

Czy znasz swoje stężenie cholesterolu? Jeśli jesteś kobietą i nie wiesz jaką wartość ma Twoje stężenie cholesterolu, nie jesteś sama – wiele kobiet nie traktuje poważnie ryzyka związanego z wysokim cholesterolem i nigdy nie zostało przebadanych przez lekarza pierwszego kontaktu. Z badania NATPOL 2011 wynika, że 65% osób z podwyższonym cholesterolem w Polsce w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy [1]. Jednak według analiz epidemiologicznych ponad połowa dorosłych kobiet w Polsce (64,3%) ma podwyższone stężenie cholesterolu, co jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej, zwanej też chorobą niedokrwienną serca (CHD – coronary heart disease) [2].

Przecież tylko zestresowani mężczyźni z nadwagą w średnim wieku cierpią na wysokie stężenie cholesterolu i CHD, prawda?

NIE! Pomimo powszechnego przekonania, że choroba wieńcowa to problem dotyczący wyłącznie mężczyzn, w rzeczywistości jest ona największym zabójcą kobiet. Statystyki pokazują, że choroby układu krążenia częściej dotykają kobiet i umieralność wskutek tych chorób u kobiet jest zdecydowanie wyższa niż u mężczyzn – w 2013r. w ich wyniku zmarło w Polsce aż 95 000 kobiet [3].

Bądź bardziej świadoma jak dbać o zdrowie swojego serca.

Biorąc pod uwagę te statystyki i fakty, niepokojące jest to, że tak wiele kobiet – a nawet lekarzy nadal nie postrzega choroby wieńcowej jako istotnego problemu kobiet choć aspekt ten i tak uległ poprawie w ostatnich latach [4]. Kobiety powinny być edukowane w zakresie profilaktyki oraz rozpoznawania oznak zawału serca i odpowiednio wcześnie szukać pomocy, aby uniknąć poważniejszych problemów bądź powikłań – co może radykalnie zmniejszyć ich szanse na przeżycie po przebytym zawale serca.

Mimo wielu korzystnych zmian nadal pozostaje dużo do poprawy – po przebytym zawale aż 73% kobiet w Polsce ma zbyt wysokie stężenie cholesterolu, 39% ma nadciśnienie, 12% pali tytoń i 18% ma nieuregulowaną gospodarkę węglowodanową [5].

Jak kobiety mogą się chronić…

Oprócz rozpoznawania objawów zawału serca ważne jest to, aby kobiety były świadome czynników ryzyka, które predysponują do rozwoju choroby wieńcowej i aby podjęły niezbędne kroki do zachowania zdrowego serca w każdym wieku.

Jeśli jesteś młodą i zdrową kobietą, naprawdę łatwo jest zignorować ryzyko rozwoju choroby wieńcowej. Ale jedzenie, które teraz jesz, ćwiczenia, które wykonujesz i decyzje dotyczące stylu życia, które aktualnie podejmujesz – wpływają na Twoje przyszłe zdrowie serca. I chociaż prawdą jest, że kobietom hormony mogą zapewniać pewną ochronę przed chorobą wieńcową serca w latach przed menopauzą, to właśnie po przejściu menopauzy ryzyko jej rozwoju wzrasta do poziomu podobnego jak u mężczyzn – i nadal rośnie wraz z upływem czasu i starzeniem się [6, 7].

Najważniejsze jest to, że kobiety muszą być równie czujne jak mężczyźni, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie serca, zwłaszcza po menopauzie.

Sprawdź swoje czynniki ryzyka…

Wszystkie kobiety (oraz mężczyźni) w wieku 35, 40, 45, 50, 55 lat w Polsce mają prawo do bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Program ten obejmuje wykonanie badań biochemicznych (oznaczenie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i HDL, triglicerydów, glukozy), dokonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz określenie współczynnika masy ciała (BMI – Body Mass Index) [8].

Wyniki tych badań pokażą, czy musisz wprowadzić zmiany w swojej diecie i stylu życia, aby chronić swoje serce przed rozwojem chorób. Jeśli Twoje stężenie cholesterolu będzie wysokie, w niektórych przypadkach może okazać się, że lekarz również przepisze Ci leki (zwane statynami) w celu obniżenia stężenia cholesterolu i/lub leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi jeśli zdiagnozuje u Ciebie nadciśnienie.

Bez względu na to, jak dobrze się czujesz, nie ignoruj konieczności regularnego wykonywania badań profilaktycznych, ponieważ ta niezbędna kontrola da zarówno Tobie, jak i Twojemu lekarzowi jaśniejszy obraz stanu Twojego serca i odpowiednio wcześnie wskaże czy jesteś zagrożony problemami zdrowotnymi.

Warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na odpowiednie badania. Na tej podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i w zależności od potrzeb wyda dalsze zalecenia.

Nie odkładaj profilaktyki na później – być może konsultacja lekarska da Ci motywację do zmian w diecie i stylu życia, co zapewni lepsze zdrowie Twojego serca!

Poznaj swoje wartości…

    • Ciśnienie tętnicze krwi powinno wynosić 140/90 mmHg lub poniżej
    • Całkowity cholesterol powinien wynosić 190 mg/dl lub mniej
    • Cholesterol LDL powinien wynosić 115 mg/dl lub mniej
    • Cholesterol nie-HDL powinien wynosić 145 mg/dl lub mniej
    • Cholesterol HDL powinien wynosić 45 mg/dl lub więcej
    • BMI powinno wynosić od 18,5 do 24,9
    • Obwód talii powinien wynosić poniżej 80 cm

Czytaj więcej: Jakie są czynniki choroby wieńcowej?

Szukaj