Skip to content

Jak obniżyć, zbić wysoki cholesterol – sprawdzone metody

Miażdżyca, choroba wieńcowa, a nawet udar mózgu i zawał – takie mogą być konsekwencje niewłaściwego sposobu odżywiania, a – co za tym idzie – zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Na szczęście istnieją szybkie i proste sposoby na zmianę tego stanu. Już dziś warto dowiedzieć się, jak zbić wysoki poziom cholesterolu oraz zacząć cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

PROBLEM Z CHOLESTEROLEM – SKĄD SIĘ BIERZE?

Problem podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi dotyczy ogromnej liczby Polaków – wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia. Niewłaściwy jadłospis, brak ruchu, stres czy palenie papierosów – te i inne czynniki mogą z czasem okazać się zabójcze dla organizmu. Choć cholesterol sam w sobie nie jest zły, jego zbyt wysoki poziom może okazać się poważnym problemem.

OBNIŻANIE POZIOMU CHOLESTEROLU – ODŻYWIANIE

Pierwszym krokiem do skutecznego obniżenia poziomu cholesterolu we krwi jest zmiana nawyków żywieniowych. Wbrew pozorom, nie trzeba jednak rezygnować całkowicie z czerwonego mięsa, mleka czy jajek. Kluczem do sukcesu okazuje się równowaga pomiędzy trzema składnikami odżywczymi – tłuszczami, węglowodanami i białkami.

Czerwone mięso można spożywać 2-3 razy w miesiącu, a na co dzień zastąpić je tłustymi rybami zawierającymi kwasy omega-3. W codziennym jadłospisie osoby mającej zbyt wysoki poziom cholesterolu powinny znaleźć się: warzywa strączkowe, owoce, jarzyny, sery, jogurty, miękkie margaryny, oleje roślinne, ziemniaki i zbożowe produkty pełnoziarniste. Kilka razy w tygodniu można jeść jaja, ryby i drób.

Do minimum należy ograniczyć spożywanie słodyczy i niezdrowych przekąsek, takich jak np. chipsy.

JEDZENIE SPOSOBEM NA PODWYŻSZONY POZIOM CHOLESTEROLU

Układając jadłospis, warto pójść o krok dalej i zacząć spożywać produkty przygotowane z myślą o osobach mających podwyższony poziom cholesterolu we krwi. W walce z tym problemem niezwykle pomocne okazują się stanole roślinne, które hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego i pomagają wydalać go z organizmu.

Stanole roślinne jako składnik aktywny znajdują się w produktach do smarowania pieczywa Benecol® – aby zbić wysoki poziom cholesterolu, dziennie wystarczy jeść 3-4 kromki chleba posmarowanego margaryną zawierającą ten cenny składnik.

MNIEJ STRESU, WIĘCEJ RUCHU

O ile to możliwe, należy zadbać o zminimalizowanie czynników stresogennych, występujących na co dzień. Czasem niezbędna okazuje się całkowita zmiana stylu życia. Osoby palące papierosy powinny jak najszybciej rozstać się z tym szkodliwym nałogiem – w innym wypadku walka z wysokim poziomem cholesterolu okaże się bezowocna.

Złe nawyki warto zastąpić dobrymi, na przykład w kwestii ilości i regularności posiłków. Każdego dnia należy spożywać 4-5 posiłków w odstępie 3-4 godzin. Bardzo ważnym elementem walki z podwyższonym poziomem cholesterolu jest także aktywność fizyczna. Ruch i zdrowy wysiłek dobrze wpłyną na cały organizm.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

Przyjmowanie leków to ostateczność, o której powinien zadecydować lekarz. Oczywiście czasami okazuje się to niezbędne, aby szybko obniżyć poziom cholesterolu – szczególnie u osób, dla których ten stan może stanowić realne zagrożenie życia i zdrowia.

Należy jednak pamiętać, że żadne leczenie farmakologiczne na dłuższą metę nie okaże się skuteczne, jeśli pacjent nie zacznie dbać o swój organizm i nie zmieni szkodliwych nawyków żywieniowych. Ułożenie dobrego jadłospisu i prowadzenie zdrowego stylu życia powinno stać się priorytetem dla osoby mającej podwyższony poziom cholesterolu – nie na tydzień, nie na miesiąc, ale na całe życie.

Czytaj również:

Jedzenie na obniżenie cholesterolu

Jak obniżyć, zbić wysoki cholesterol – sprawdzone metody

Czynniki powodujące wzrost poziomu cholesterolu

Sprawdź swój poziom cholesterolu

Szukaj