Skip to content

W jaki sposób cholesterol dostaje się do układu trawiennego?

  • CHOLESTEROL

Cholesterol nie tylko krąży we krwi. Jest również obecny w naszym układzie trawiennym. Część cholesterolu pochodzi z żywności, którą spożywamy, takiej jak jaja, skorupiaki, mięso i nabiał. Część pochodzi z żółci, która jest produkowana w wątrobie, przechowywana w pęcherzyku żółciowym i uwalniana w momencie, gdy pokarm opuszcza żołądek i dostaje się do jelita cienkiego.

Żółć zawiera kwasy żółciowe, które wytwarzane są z cholesterolu. Rozkładają one tłuszcze pozwalając na ich łatwiejsze trawienie. Gdy już kwasy żółciowe zawierające cholesterol wykonają swoją pracę, przemieszczają się do dalszej części jelita. Tutaj organizm bardzo skutecznie przetwarza około 50% cholesterolu, który napotyka, wchłaniając go z układu trawiennego do krwi i odprowadzając do wątroby.

Jednak gdy stanole roślinne – aktywny składnik produktów Benecol – będą obecne w wystarczających ilościach (1,5 g-3,0 g stanoli roślinnych dziennie), wchłonięte zostanie tylko 20% cholesterolu. To natomiast obniży stężenie cholesterolu LDL, czyli „złego” cholesterolu we krwi.

Szukaj