Skip to content

Jak mogę sprawdzić poziom cholesterolu?

  • CHOLESTEROL

Jedynym dokładnym sposobem sprawdzenia stężenia cholesterolu jest wykonanie przez lekarza pierwszego kontaktu bądź innego pracownika służby zdrowia badania stężenia cholesterolu we krwi.

 Wiele aptek także oferuje testy do badania cholesterolu, choć mogą one być płatne. Można również kupić domowe zestawy do badania poziomu cholesterolu w sklepach lub w Internecie, ale mogą one nie być tak wiarygodne jak badanie poziomu cholesterolu przeprowadzone przez fachowy personel medyczny. Zawsze lepiej skontaktować się ze swoją przychodnią lub innym ośrodkiem medycznym i zorganizować badanie cholesterolu za ich pośrednictwem.

Nie zapominaj, że jeśli masz 40-74 lat i mieszkasz w Anglii, to co pięć lat jesteś uprawniony do bezpłatnego badania w ramach państwowej opieki zdrowotnej (NHS Health Check), które obejmuje badanie stężenia cholesterolu we krwi wraz z badaniem ciśnienia krwi, badanie stężenia glukozy we krwi i badanie czynności nerek oraz pomiar masy ciała (do oceny wskaźnika masy ciała (BMI)).

Szukaj