Jakie są główne rodzaje cholesterolu w organizmie?
Mówiąc o różnych rodzajach cholesterolu w organizmie, mówimy zazwyczaj o lipoproteinach. A to dlatego, że cholesterol nie przemieszcza się w organizmie do miejsc, w których jest potrzebny, ponieważ nie miesza się z krwią, dlatego przyczepia się do „nośników” zbudowanych z białek. Taka kombinacja cholesterolu i białek nosi nazwę lipoprotein („lipo-” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego tłuszcz).
Są dwie główne grupy lipoprotein:
1. Frakcja lipoprotein nie-HDL (cholesterol niezwiązany z lipoproteinami o wysokiej gęstości) – zwana również „złym” cholesterolem
Głównie składająca się z lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). Transportują one cholesterol z wątroby do miejsc, gdzie jest on potrzebny, takich jak nasze komórki. Jeśli jednak we krwi znajdzie się zbyt dużo cholesterolu LDL, istnieje duże ryzyko, że zostanie on usunięty do tętnic, zapychając je i sprawiając, że staną się sztywne z powodu miażdżycy.
Istotne jest zatem utrzymanie stężenia cholesterolu nie-HDL i LDL na niskim, zdrowszym poziomie, aby zredukować ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.
2. Frakcja lipoprotein HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) – zwana również „dobrym” cholesterolem
Często zwana „dobrym” cholesterolem, ponieważ przenosi nadmiar cholesterolu z dala od tętnic i zwraca go do wątroby w celu rozłożenia i wyeliminowania z organizmu. Dlatego dobre jest utrzymywanie prawidłowego lub wyższego niż zalecany poziomu cholesterolu HDL.